Alternativní proslov na maturitní ples

Vážený pane řediteli, paní profesorky, páni profesoři, dámy a pánové,

stojíme tady, abychom vám přečetli srdceryvné řádky textu, které jsme stáhli z internetu a pozměnili pár slov, aby to nevypadalo blbě. V první řadě bychom vám chtěli poděkovat, že jste nás psychicky nevyždímali, i když jsme měli párkrát na mále. Pořád lepší být duševní troska či mrzák, než nebýt vůbec. Děkujeme panu Ethanolu, který nás stále ještě udržuje při zdraví, ovšem při smyslech už moc ne.

Ty čtyři roky byly dlouhé, někdo tvrdí, že prý chvilkami příjemné, ale vesměs vyčerpávající. Nikdy nezapomene na ten tlak, který na nás byl při některých hodinách vyvinut, že jsme se báli nadechnout a jen jsme čekali na to boží znamení – zvonek. Hodinu co hodinu jsme byli konfrontováni cizím frustrovaným egem. Děkujeme za hodiny, ve kterých jsme dostávali domácí úkoly, které bylo potřeba samostudiem zpracovat, děkujeme za prezentace, které jsme byli donuceni připravit. Děkujeme za testy a písemky z látky, kterou jsme nikdy neprobírali, anebo probírali těsně po písemce.

Vaše snaha nás zocelit se evidentně dařila a připravila nás o mnoho krásných hodin tak zbytečné činnosti, jako je spánek. Přišli jsme na to, že spánkový deficit jsou jen dvě slova, ze kterých známe význam pouze jednoho. Děkujeme také za pochopení, že nejdůležitějším předmětem je ten, který vyučujete, tudíž se musíme učit na všechno a je vám ukradené, že máme i jiné předměty. Děkujeme za váš lhostejný přístup k našemu volnému času, který se díky vám vypařil neznámo pryč.

Děkujeme slečnám uklízečkám, které měly problém uklízet po nás bordel, protože to přece není jejich práce. Děkujeme kuchařkám za jejich milé úsměvy a chutné obědy, které by nežral ani jejich pes. Děkujeme hospodářce, která měla pravděpodobně celý rok dovolenou, neboť jsme ji nikdy nezastihli v kanceláři. Děkujeme školníkovi, že každý pěkný letní den zpříjemnil zvukem sekačky na trávu. Děkujeme hasičům za každou první středu v měsíci.

Děkujeme také našemu výbornému kolektivu, který držel při sobě, zvlášť v situacích škodolibých, při vyluzování podivných zvuků a při společném šikanování jednotlivců. V každé třídě je psychicky slabý student, který to schytá od celé třídy, co si budeme nalhávat. Tomu mimochodem poděkujeme dodatečně ještě venku po plese. Děkujeme za úžasné osobnosti, které jsme měli čest v našem kolektivu poznat. Tím myslíme především slečnu aroganci a pana vohnouta. Naprosto svatá pro nás byla možnost spolupracovat jako tým, navzájem si pomáhat a dosahovat tak lepších výsledků. Vypěstovali jsme si individuální přístup, závist a také jsme přišli na to, jak funguje přetvářka. Naučili jsme se demokraticky hlasovat o problémech, které nás tíží a domlouvat se na společných poškolních akcích, při kterých jsme se nikdy nesešli všichni.

Přejeme příjemný večer plný drog. To je to jediné, co nám ještě dokáže vykouzlit úsměv na rtech.

PS: Tento článek byl psán jako znechucená reakce na všechny wannabe proslovy plné přetvářky. Podobnost s některými lidmi a událostmi je čistě náhodná.

komentářů 8

 1. Ahoj Jardo,

  Moc pěkně jsi to napsal. Stav se u mne, prosím tě, zítra v kabinetu před hodinou PRG. Velmi rád si od tebe nechám vysvětlit tu „Podobnost s některými lidmi…“. Jinak ti ji vysvětlím já. Ručně.

  Vyspi se na to.

  Ing. Václav Zima

 2. Ahoj Vendo,

  Hezky jsi mu to nandal. Pak ho pošli za mnou, jsem také chemik, ale došly mi pokusné krysy.

  ing. mgr. judr. pudr. wtf. Milan Demuth

 3. Ahoj Jardo,
  škoda, že jsem si něco takového nemohl poslechnout v reálu, škoda, že jsem si tento příspěvek nemohl přečíst dříve.

  Z filozofického hlediska jde o text velmi zajímavý – aspekty ideologie mnou zvané v poslední době pučíko-hráchismus jsou neopominutelné.

  Škoda, že jsme se, milý autore, nemohli o této věci pobavit, škoda, že jsme se po maturitě neviděli. Rád bych si o tomto textu s vámi popovídal.

  Pan Bernášek i pan Pučík slibovali, že ještě nějaká kolektivnější zábava se do prázdnin uskuteční, tak uvidíme, třeba se ještě setkáme a tento produkt vašeho pomyslného pera probereme…

  P.S. Myslím, že tu někdo kolegům D. a Z. křivdí, ať jsou pro vás jacíkoli, násilníci to jistě nejsou…

 4. Ahoj,
  moc krásný proslov. Hlavně pravdivý. Dovolila jsem si jeho zkrácenou verzi použít na češtině. Paní profesorka se velice divila, že 4 roky na gymnáziu jsou pro mne takovým utrpením. No, dřív byl holt jiný systém, ne-li lepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *