Apple a jeho nový iPhone OS 3.0

Publikováno 20. 3. 2009

Před pár dny Apple pořádal v Cupertinu akci pro novináře ohledně iPhonu a jeho nového operačního systému pojmenovaným OS 3.0. Dříve jsem po iPhonu netoužil, chybělo mi tam spoustu základních funkcí, bez kterých bych se neobešel, když bych si pořizoval nový mobilní telefon. Absense vyhledávání kontaktů, funkce copy and paste, gps navigace a spoustu dalších funkcí – tak bych si nový mobil nepředstavoval.Teď už iPhone splňuje moje požadavky.

Bavil jsem se masou zmanipulovaných lidí, kteří po iPhonu toužili, protože to byl módní hit. Všichni o něm psali, někteří ho uctívali, jiní na něj nadávali. Hlavně o něm pořád někdo mluvil. Co se nedá Applu odepřít, je jejich marketing. Že už nová verze OS 3.0 bude umět MMS, Bluetooth, GPS, Cut, Copy and Paste, vyhledávání Spotlight a další funkce, je skvělé. Ale ne tak skvělé, jako by byl Apple první, kdo to nabízí. MMS bylo naprostou samozřejmostí, každý mobil, který uměl fotit, mohl posílat MMSky. iPhone to neuměl. Jeho uživatelé se tedy začali bránit tím, že je to naprosto zbytečná funkce a že jí nepotřebují. V novém operačním systému již MMS je a všichni jsou z toho vypleskaní.

Celkem by mě zajímalo, co Applu tak dlouho trvalo, než pochopil, které funkce si uživatelé žádají. Tedy alespoň naročnější uživatelé. Je mi jasné, že takovým třináctiletým holčičkám je jedno, jestli to umí kopírovat a vkládat, hlavně že to má „krutý“ efekty. Proč Apple nevydal iPhone teď? Asi proto, že by později neměl s čím překvapit? Doopravdu bych to chtěl vědět.


Štítky: , , , , ,

Napsal izmy, v kategorii Moje názory | 7 komentářů


7 komentářů k příspěvku „Apple a jeho nový iPhone OS 3.0”

Hyuuga Antilles

Jo, to sou takový věci který prostě pochopit nejdou. Jinak můj názor je takovej, že bych to nechtěl. Počítám s tim, že když si koupim mobil, tak pro něj budu i něco mít. Teď mam SE W800i, a když tam chci nějakej program tak ho najdu na netu a nahraju si tam. A je to legálně. Pokud chci tohle udělat na iphone, budu ještě za tu aplikaci muset platit na applestore což se mi nechce. Na iPodu to mam to samý, ale nějak mě to netrápí, protože ho mam na muziku, žádný aplikace tam nepotřebuju.

Pokud sem se v něčem seknul, tak mě klidně opravte. Jsem šťastným nemajitelem iPhone, a proto nejsem do této problematiky zasvěcen. Píšu jen to co jsem tak odhadl podle rozhovorů spolužáků na téma jailbreak 😀

Kenn

Osobně mě iPhone láká, byť bych si ho asi odemkl. Přece jenom na iPhone je během několika měsíců obrovské množství aplikací, které z nepoužitelného telefonu v základu dělají něco suprovního 🙂

Martin Mooz

Z těch mmsek nikdo vyplesklej není, mmsky fakt nikdo nepotřebuje, zvlášť když je mnohem jednodušší a levnější poslat fotku mailem. Jinak právě tohle je to co Apple umí dokonale a žádný jiný výrobce mu nesahá ani po kotníky – marketing. Pokaždé, když vydával nový iphone nebo spouštěl prodej v některém novém státu, lidé šíleli. Teď když iphone pomalu dotahuje konkurence a boom opadá, tak představí revoluční firmware a šílenství je zpět. Řekni, kdo tohle umí?

Martin Světlík

Absence MMS je celkem logická. V Americe se tato služba naprosto neuchytila, ani SMS nejsou tolik populární jako u nás, a tak by byla tehdy tato funkce zbytečná. A iPhone začínal jako ryze americký telefon. Dnes, když je v 80 zemích světa, musí Apple také brát v úvahu jiné země.

A navíc operační systém se neustále vyvijí. Copy and Paste není sranda, jak na tiskové konferenci padlo, Apple bojoval s bezpečností. A výsledek ale stojí za to. Ono když člověk začně od píky, není to tak jednoduché jako když už se dá na nečem stavět. A iPhone byl v roce 2007 vůbec prvním takovým počinem od Apple. A proč by měl tenkrát obsahovat vše, aby splňoval představy „ideálního telefonu“, když by to například nebylo doladěné. A iPhone, a obecně produkty Apple, je věc, která prostě funguje.

Apple to naopak udělal moc chytře. Nechci se jen Apple zastávat, sám jsem některé funkce postrádal a postupně je Apple přidával a opravoval a já byl spokojený (a v léte budu ještě více). Po uvedení neuměl zdaleka tolik funkcí jako dnes a už vůbec ne jako v létě. Ale zajímalo to tehdy někoho? Jen za rok 2008 prodal Apple skoro 14 milionů iPhonů. To je neuvěřitelný business a nezdá se mi, že by ty chybějící funkce se na tom poznamenali. Jen kompletní vývoj softwaru by zabral například onen rok a znamenal by neuvěřitelný ušlý zisk. Navíc je vidět, že v Apple se pořád něco děje.

A teď si to Apple pojistil na celý rok dopředu. Ti, co váhali, protože jim některé funkce chyběli, tak teď ví, že v létě to iPhone umět bude a navíc možná bude nová generace. Opět marketing a zajištěné prodeje.

Mimochodem, zkus se vyjadřovat trochu přesněji. Od léta budou povolené jen turn-by-turn navigace, GPS čip má iPhone od 3G verze a je propojený s Google Maps, s foťákem a spoustou dalších aplikací. Bluetooth iPhone také umí od začátku, jen ho měl na dvě věci. Prakticky jen pro headsety. Teprv v létě bude otevřený.

izmy

@Hyuuga Antilles: S tím souhlasím, platit za aplikace se mi taky nechce. Každopádně na internetu není problém je sehnat, akorát to nebude příliš legální…
@Kenn: Sice je pěkné, jak se všichni ohání tím, že je na iPhone nejvíc aplikací, ale to neznamená, že jsou všechny kvalitní.
@Martin Mooz: Celkem by mě zajímalo, s čím přijdou příště, až zase opadne nadšení.
@Martin Světlík: Tímto tahem si mě Apple získal, předtím jsem na něm vážně spoustu funkcí postrádal. GPS propojená s Google Maps se mi skutečně moc nezamlouvala a tak jsem rád za turn-by-turn.

Martin Světlík

Proč by měli být aplikace pro iPhone jen placené proboha? Na AppStore jsou aplikace Free a Paid. Free apps nabízí celkem široký výběr zajímavých věcí nebo i lite verze těch plných. Ono ani těch pár euro neudělá díru do peněženky, navíc, některé za to stojí 🙂

izmy

@Martin Světlík: A jo vlastně, tohle jsem si pořádně neuvědomil.

Zanechte komentář