Chcete znát tajemství, které vám změní život?

Obrázek k dokumentárnímu filmu The SecretKdo by nechtěl znát tajemství, které by mu kompletně změnilo život? Každý určitě touží po tom, aby se mu dařilo a měl se dobře. A jak tedy to velké tajemství zní? Na tuto otázku mi odpověděl dokumentární film The Secret neboli v českém překladu Tajemství.

Dokument pojednává o tom, jak dosáhnout úspěchu pomocí svého myšlení. Existuje takzvaný „zákon přitažlivosti“, který by se dal shrnout do této věty: „Měj pozitivní myšlení, miluj sebe a všechny kolem tebe a všechno se ti splní.“ Jestli vám mé shrnutí nestačí, podívejte se na celé video. Přijdete však zbytečně o devadesát minut svého života.

Myšlenka celého dokumentu není špatná, já s ní souhlasím a snažím se pozitivně myslet, ovšem způsob natočení a sdělení je naprosto tragický. Úplně zbytečně se tam opakují věci, které byly vyřčeny. Když jsem se na Tajemství koukal poprvé, musel jsem ho po půl hodině vypnout. I mentálně zaostalý jedinec by to za čtvrt hodiny pochopil. Nakonec jsem se však odhodlal a celý dokument dokoukal.

Je to vlastně takový laciný teleshopping bez Horsta Fuchse. Průběžně se promítají příběhy několika lidí, kteří tajemství objevili. Obzvlášť komický je příběh homosexuála, kterému se všichni posmívali. Stačilo, aby objevil „zákon přitažlivosti“, změnil svůj pohled na svět a vše se mu začalo dařit. Abych nebyl jen kritický, pěkný příběh byl třeba od ženy, které byla diagnostikována rakovina prsu nebo od muže, jenž prodělal leteckou nehodu.

Ačkoliv se mi nelíbilo zpracování tohoto dokumentu, s myšlenkami o zákoně přitažlivosti se ztotožňuji a v blízké době se podívám na pokračování The Opus.

komentářů 6

  1. Něco jako Tajemství určitě funguje. Taky to rád propaguju, protože se snažím přemýšlet tímhle způsobem. Možná to nefunguje, možná je to jen o tom změnit myšlení, změnit pohled na svět. Ale určitě žiju lépe.

    Ale film, to je teda bída. Je to fakt takový dementní. Nezvládl jsem se na to dívat, ale poslouchal jsem to když jsem byl v polospánku (o to víc to asi účinkuje :-D).

  2. @Vůdce: Tak jsem zkouknul The Opus překvapilo mě to. Rozhodně lepší než Tajemství.

    @apin: No, mohl jsem to napsat poněkud jinak, ale měnit to už nebudu 😀

  3. Jde ve směs o to, stanovit si cíl a na ten se soutředit. Není to o ničem jiném. Cílem producentů filmu je samozřejmě vydělat co nejvíc prachů díky kupě sraček („můžeš mít co chceš“), na které lidi uslyší a pošlou své nadšení dál.

  4. tvurci filmu jsou nejspis sadomasochisti, jinak by ten „dokument“ nemel 90, ale 5 minut, do kterych by se cele poselstvi stejne cele veslo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *