Co jsem stihl za rok 2010?

Rok 2010 skončil a já se dostávám k článku, ve kterém ho celý shrnu. Nutno uznat, že se toho stalo docela hodně, některé věci byly pro můj život zásadní více, některé méně. Při čtení článku z minulého roku jsem si uvědomil dost věcí. Z deseti předsevzetí se mi převážná většina splnila (dobrá, tak třeba „častěji blogovat“ nevyšlo, snad se tento rok polepším), za což jsem velmi rád.

Začnu tím nejzásadnějším, což pro mě bylo objevení společenské dynamiky. Už delší dobu předtím jsem se zajímal o komunikaci, psychologii a sociologii, které z ní vycházejí. Jsou to věci, o kterých mě baví číst a pak je ve společnosti zkoumat. Díky tomu jsem poznal mnoho zajímavých lidí se stejnými zájmy a rozšířil tak svůj společenský kruh.

Ještě předtím, vlastně i potom jsem zažíval různá překvapení a následná zklamání. Zpětně si říkám, že jsem mohl řadě situací předejít. Anebo je vyřešit jinak – lépe – kdybych v té době věděl, jak na to. Teď už je sice pozdě, ale chybami se člověk učí.

Znamením jsem beran. Podle charakteristiky znamení bych měl být egocentrický a tvrdohlavý. Egoista jsem (ještě aby ne) a na té tvrdohlavosti také něco bude. Když s někým diskutuji, stojím si za svým. Problém je, když mám na druhé straně stejně tvrdohlavého „protivníka“. Kvůli tomu jsem se často dokázal dostat z diskuse až do hádky. No a pak nastává taková trapná situace, že se se mnou daný člověk nějakou dobu nebaví. Už jsem si zvykl. 😀

O letních prázdninách jsem si zařídil brigádu na stavbě. Ne, že by ta práce byla špatná. Jako fyzické odreagování to bylo dobré, ale nemohl bych to dělat celý život. Kromě toho jsem měl práci také na počítači. Převážná většina byly jednorázové zakázky, ale podařilo se mi zajistit i dlouhodobější práci.

Začátkem podzimu na mě přicházely melancholické nálady, nevím proč. Asi přišel den, kdy jsem začal „ztrácet koule“ (ano, posluchači Vanessy by měli vědět). Díky tomu jsem přišel na to, jak efektivně mrhat časem a propadat prokrastinaci. Lék jsem zatím ani na jedno nenalezl, pokud ho však máte, tak mě prosím kontaktuje mailem, děkuji. Aby toho nebylo málo, přišel jsem o iPhone. Neberu to jako katastrofu, jak se říká – všechno zlý je k něčemu dobrý.

Vánoční prázdniny byly sice hrozně krátké, ale zato jsem si je pořádně užil. Tolik akcí jsem nečekal a skoro každý den jsem měl nabitý. Dokonce mi nebylo blbě po Silvestru!

Předsevzetí na nový rok si dávat nebudu. Nechci totiž čekat na dobu, kdy si lidé masově řeknou, že začnou něco dělat. Snažím se na takové situace nahlížet způsobem – „Chci něco změnit? Začnu hned!“ Abyste neřekli, tak na závěr napíšu alespoň plány do roku 2011. Jedním je udělat si řidičák a tím druhým živnostenský list. Snad to zvládnu.

Přeji vám šťastný a úspěšný rok 2011 (snad si na tu 11 zvyknete rychleji než já).

komentářů 7

 1. Pěkné, docela jsi mne nakopnul, že také něco sepíšu, poslední dobou píšu stále míň, stejně jako se o tom zmiňuješ ty. Nemyslíš, že je to třeba tím, že se všeobecně míň bloguje a více energie se vkládá do 140 znaků? Případně do facebooku? Pak není tolik časů na delší články a ani čtenáři to už tolik nevyžadují…

 2. Že začnu víc blogovat si říkám každý rok a pořád nic. Ale letos už bych mohl začít. 😀 Jinak můžeš doporučit nějakou literaturu ohledně té společenské dynamiky? Docela by mě to zajímalo.

 3. @MzK: Určitě na to má velký vliv Facebook a Twitter. Když už píšu článek, tak se ho snažím napsat kvalitně a to někdy zabere dost času. Proto někdy preferuji krátké zprávy na sociálních sítích.

  @Matt: Zkus si přečíst třeba Tajná řeč těla, Emoční inteligence, Nenechte sebou manipulovat, Hra… Stačí googlit a určitě najdeš dost tipů 😉

 4. Myslíš tím tvrdohlavým protivníkem toho samého člověka, jako myslím já? 😛
  Zapomněl jsi na jednu důležitou událost ve Tvém životě: co takhle stěhování Tvé sestřičky?
  A odstavec s melancholií se Ti povedl 😀

 5. Another book after you finish that is &quue;Btlisarios: The Last Roman General" – by Ian Hughes Of course some will prefer "Count Belisarius" by Robert Graves

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *