Demonstrace „Ne základnám“

V sobotu 9. 10. jsem se vydal s Tomášem na demonstraci „Ne základnám“, která se konala na Václavském náměstí. Nešel jsem tam s úmyslem demonstraci podpořit, jen jsem se chtěl podívat, jak bude probíhat.

Na místo konání jsem dorazil někdy po třetí hodině odpolední, kde na mě čekal Tomáš. Pár minut na to byla demonstrace zahájena a postupně se na pódiu vystřídalo několik řečníků. Celé se to neslo v levicovém duchu. Průměrný věk demonstrantů bych tipoval na nějakých 60 let, většina z nich už určitě byla v důchodu.

Na pódiu vystoupili organizátoři akce a levicoví politici. Byl tady poslanec za ČSSD, poslankyně za KSČM a politik z DSZ. A právě poslední zmiňovaný měl snad nejhorší projev plný lží a nenávisti. Kritizoval současnou vládu, kapitalisty, média, Vondru a Schwarzenberga nazval jako nepřátele státu, no prostě samá špína. Levicoví posluchači jen stáli s otevřenou pusou, tleskali a občas zakřičeli: „Bravo!“ Bylo mi z toho všeho špatně.

Fotografie demonstrantů na akci „Ne základnám“

Po projevech se dav vydal na průvod k ambasádě. Tomáš se hned ujal vlajky a tak jsem šel v průvodu s ním a občas něco vyfotil. Cestou dolů po Václavském náměstí jsem z toho všeho měl špatný pocit. Chvíli jsem také poslouchal některé demonstranty a říkal jsem si, jestli to skutečně myslí vážně, nebo si z toho všeho dělají legraci. Proto jsem Tomáše přesvědčil, že je na čase vypadnout pryč. Vlajku jsme si nechali (respektive Tomáš, já bych ji nechtěl a když už, tak maximálně na podpal).

Z celé demonstrace jsem byl znechucen, příště rozhodně na žádnou takovou nepůjdu ani jako pozorovatel. Ovšem na druhou stranu bylo docela zajímavé sledovat zfanatizovaný dav, který tleskal i úplným nesmyslům.

komentářů 5

 1. Mě štve hodně lidí a taky se divím, jestli to myslí vážně a absolutně to nechápu. Každopádně už o tom přemýšlím jinak. Ono se jich není třeba zase tak bát. Protože ve většině případů nemají pražádnou moc…

  Zakřičí si na nicneřešící demonstraci, pokecají s lidma se stejnými názory. Zanadávají si, dají si pivko a jdou domů…

  A stav, kdy můžou protestovat i naprostí dementi je lepší, než kdyby nemohli…

 2. no aspon to nejsou bullshitari 🙂 co si jen zanadavaji u pivka a nic neudelaji…nejhorsi je mlcici vetsina ovecek – proto to na svete taky dnes tak vypada

 3. Zajímavá zkušenost zúčastnit se takové demonstrace. Určitě o dost jiné, než první protesty studentů proti státním maturitám.

  Já podobnou demonstraci zažil jen jako přihlížející, když jsem projížděl autem ucpanou Prahou a docela jsem se bál o auto, protože chodili mezi auty, většina pod vlivem ať už alkoholu nebo davu..

 4. @Bullshitař BigLebowski: Demonstrace samy o sobě nemusejí být špatné, když mají jasný a smyslný cíl. Tahle ale mezi ně nepatřila.

  @Olda Šálek: Demonstrace proti státním maturitám je podle mě dost podobný případ jako tato. Možná i horší, protože tam studenti šli většinou jen proto, aby se ulili ze školy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *