Jak rozeznat falešné profily na lide.cz a dalších sociálních sítích

Na internetu se pohybuje spoustu lidí skrytých v naprosté anonymitě. Někteří si zakládají na sociálních sítích typu lide.cz, líbimseti.cz, Facebook svoje profily. Problém je v tom, že ne vždy se dá poznat, jestli se jedná o skutečný profil, nebo si z vás někdo střílí a založil si profil falešný s falešnými fotkami. Pomocí webové aplikace TinEye.com není problém zjistit, jestli se jedná o originální fotku, nebo kopii odněkud z internetu.

TinEye.com je webová aplikace a slouží pouze k jedinému účelu. Poznat, zda vaše obrázky jsou skutečně vaše – tedy originál – nebo se jedná o kopii – ukradnený obrázek z jiného serveru. Použití je velice jednoduché. Stačí buď obrázek nahrát nebo zadat jeho adresu. Aplikace následovně prohledá databázi a na základě vámi zadaného obrázku nalezne stejné nebo trochu podobné výsledky. Jednoduchost sama. Do Firefoxu a Internetu Exploreru dokonce existuje plugin TinEye Image Search, díky kterému budete mít funkci neustále při ruce. Stačí najet na obrázek, zmáčknout pravé tlačítko a hned se vám zobrazí možnost ověřit obrázek přes TinEye.

Jak tedy rozeznat falešné profily?

Naprosto jednoduše. Pokud se vám nebudou fotky na profilech lidí zdát a nebo jim prostě nebudete věřit, použijete webovou aplikaci TinEye a ověříte si jedinečnost fotky. Mohu potvrdit, že jsem už nalezl spoustu profilů, které měly falešné fotky, ale někteří lidé jim prostě věřili a potom naletěli. Já si dávám od teď pozor.

Na ukázku jsem použil obrázek Leonarda da Vinciho, o němž jsem psal v minulém článku.

TinEye

komentářů 23

 1. díky tomu programu sem zjistil že profil muck.nejvetsi je bohužel fake 🙁

 2. @bába: Nejenom muck.nejvetsi 🙁
  @apin: Jj, dost chytrá věc a na to, kolik obrázků má v databázi, hledá skutečně rychle. 🙂

 3. super, tak jsem zjistil, že můj kámoš zveřejňuje moje fotky a říká, že je fotil sám…zmr*. takže už vim, jak si ověřit, kam dávaj kámoši fotky…

 4. Problém je v tom, že na falešný profil může někdo dávat klidně také fotky cizích lidí ze svého foťáku.

 5. Aplikace zajímavá, ale co když fotku mírně deformuji, vodorovně otočím, mírně posunu barevnou škálu a nakonec na celý obrázek aplikuji texturu s 0,5% viditelností?

  Trvat mi to bude maximálně dvě minuty a nikdo nic nepozná. 🙂

 6. Takže, když si někdo dá na dva social servery stejný fotky tak je považovanej za fake uživatele? No to je logika dámy a pánové…

 7. Miroslav Jahoda: Tak si to zkus 🙂

  Tineye používám pro jiné účely, než hledání falešných fotek z libimseti.cz, a tak vím, že to najde i hodně upravenou fotku (až jsem se dám divil). I když deformace by možná mohla zabrat, ale taková, která fotku nezničí imho zase neodstaví Tineye.

  @File: Pokud má na každým jiný údaje o své osobě, tak asi ano. Tineye ti vyhodí i odkaz na stránku, kde se samotná fotka nachází.

 8. mě to našlo i fotky mířně upravené. nejčastější jsou ruské servery..lidé spoléhají na to že už většina mládeže nezná azbuku a nechodí tam..

 9. a když si třeba někdo stáhne do počítače otky nějakej krásnejch kluků a pak se za ně na profilu vydává…tak to taky zjistí že je to fake?

 10. nebo když má fotky i na lidech a na libku tak mi to stejnak našlo 0 profilů místo 2…já to asi nechápu xD

 11. Ja mám pocit, že oblafnúť sa FB dá. Horšie je, že som omylom založil 2 účty (je iný e-mail, ale Windows Explorer a Google Chrome ma „pleskne“ na ten druhý, nesprávny bez zadania komplet údajov. Zaujímavé je, že som večer pozeral „prvú verziu FB“ a ráno mi načítalo druhú. Mimochodom, na tú prvú (prvý účet) sa aj tak dostanem: Mozilla FireFox. S PC nemám skúsenosti, každá vec -od videokamery po ? mala návod na použitie. Problémy som nikdy nemal. Na FB môžem dať foto hocikoho – napriek poškodeniu prstov fotografujem v mesta hodne. Bratislava.

 12. Mám dotaz pokud mi tedy vyhledá 0 výsledků to znamená přesně co ze ty fotografie jdou pravý?

 13. To samy umi i google. Mozna i presneji. Tak nic tak prevratnyho v tom nehledejte

 14. Na druhe strane je treba podotknout,kdo by taky v dnesni dobe zverejnoval sva data,videa,vek,fota,atd.Osobne mam taky profily,kde uz jen ze zasady nedavam sva fota,udaje,atd,pokud tam neco dam,je to bohuzel nutnost k registraci,bez ktere to holt nejde,takze tam frknu nejakej obrazek,nebo nekoho fotku,kohokoliv,ostatne k tomu slouzi i moznost stazeni fotek zdarma.Na nejake to psani a pokec,to staci,k tomu foto sve neni prece potreba,osobne si pokecam s nekym a ani me nikdy nezajimala jeho fotka a podobny nesmysly.:-)

 15. je to nesmysl..fotka od zaručenýho fejka co má fotku očividně staženou z nějakého personálního webu to stejně nenašlo..program k ničemu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *