Google a Facebook – kdo je větší bratr?

Vždy mě pobaví debata na téma ztráta soukromí na sociálních sítích. Často se setkávám se zaujatými názory na Facebook. Prý každým novým „vylepšením“ podkopává zabezpečení a chce po uživateli vědět víc a víc informací. Ano, je to pravda. Dřív obsahoval status jen text, nyní k němu můžete přidat svou aktuální polohu, označit přátele, se kterými jste, případně nahrát fotku. Nicméně všechno je to dobrovolné a můžete se obejít i bez toho.

Ještě není přesně jasné, kdy se Facebook rozhodne spustit nové zobrazení uživatelských profilů – Timeline. Je to pěkné zobrazení celého vašeho života na sociální síti. Pokud jste společensky aktivní a rádi nostalgicky vzpomínáte na staré časy, budete z časové osy nadšeni. Všechno má samozřejmě dvě strany. Timeline zobrazí informace i pro ostatní uživatele. Ale je jen na vaší svobodné vůli, zda si to povolíte, či nikoli. Někteří mohou být znechuceni ze zjištění, co všechno o nich FB, potažmo internet ví. Jasně, nevědomost je krásná, a proto se vlna nevole zvedla až po spuštění verze uživatelských profilů pro vývojáře (kterou si mohou nepřímo aktivovat všichni).

Screenshot mé vlastní Timeline na Facebooku

Úsměvné jsou názory, že je Google+ v tomto směru lepší (mimochodem jsou tam už nějaké holky, nebo je to pořád plné geeků a nerdů?). Nejspíš proto, že dbá na soukromí uživatele. A třeba toho neví tolik, co Facebook. Naivní představa. Stačí si najít historii vyhledávání. Kromě toho, že zná všechny vámi vyhledávané výrazy, dokáže monitorovat navštívené weby, hledané adresy v Google Maps, hledaná videa na YouTube a mnoho dalších věcí. Personalizované vyhledávání je fajn (pro pseudoSEO  firmy ovšem noční můra). Jenže všechny informace, co o vás ví, nedává tak viditelně najevo. To je nejspíš OK. Těžko říct, co všechno o nás Google ještě ví, ale určitě toho nebude málo.

Google fanatismu“ a „Facebook hejtu“ pořádně nerozumím. Obě společnosti dělají to samé, jen jedna se nebojí zobrazit své informace veřejnosti. Je jen na vás, která z firem je vám sympatičtější.

komentáře 3

 1. Google toho ví i díky kódům G analytics. Ví na jakých webech se pohybuješ, jak dlouho, jaké články čteš -> dokonce ví i jaké zboží nakupuješ (Google analytics sleduje konverze)…
  Pokud máš android, tak ví tvoji polohu, ví číslo tvé platební karty, ví heslo do tvé wifi, zná tvé kontakty… prostě mazec si představit, kolik GB dat o každém ví.

 2. Nikdo nikomu nedava pistol k hlavě aby použival facebook ne?

  # # # # # # # # # # # # Google:“Já najdu všechno!“
  # # # # # # # # # # # # Wikipedie:“Já vím všechno.“
  # # # # # # # # # # # # Facebook:“Já znám všechny.“
  # # # # # # # # # # # # Internet:“Beze mě jste v prdeli.“
  # # # # # # # # # # # # Elektřina:“Tak se všichni uklidníme…“
  # # # # # # # # # # # #

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *