Hudební alba v roce 2009

Publikováno 26. 1. 2010

Máme za sebou rok 2009, a proto jsem se v rozhodl zhodnotit hudební alba, která v uplynulém roce vyšla. Popravdě byl rok 2009, co se týče hudební tvorby, velice chudý. Nejvíc sleduji rapový žánr. Převážně českou a slovenskou tvorbu. Vyšlo vážně málo rapových alb, může za to nejspíš i fakt, že je spoustu rádobyposluchačů rapu (což je často vidět na ulici). Děcka poslouchají rap, nosí hopové hadry za tisíce korun, ale aby podpořili hudbu koupí originálního nosiče, to ne… Pak se divíme, že nikdo nechce vydávat. Kromě rapu poslouchám i hudbu, která se mi prostě líbí, nejsem zaměřen jen na jeden žánr. Upřednostňuji ovšem tuzemskou hudbu, jelikož jí dobře rozumím.

A jak to tedy vidím s nejlepšími cz/sk rapovými alby? Zde uvedu krátký seznam, který ovšem nemám seřazený od nejlepšího. Každé album mě zaujalo něčím a nedá se to seřadit, proto ke každému napíšu zdůvodnění, proč je v mém žebříčku.

Rapová hudební alba za rok 2009

WWW: Tanec sekyr – Toto album je mistrovské dílo (vím, možná přeháním), ale je to na české poměry naprosto revoluční počin. Texty jsou složité a nutí zamýšlet nad jejich smysl, hudba je dokonale propracovaná do naprostého detailu.

Moja Reč: Dual Shock – Moja Reč snad nikdy nezklame. Jejich poslední album vyšlo rovnou na dvou CD a obsahuje 32 skvělých tracků. Není track, při kterém bych se nudil a přepínal. eMeR dokáže udělat hromadu rozmanitých písniček, co se týče textu, navíc jejich flow je bezkonkurenční. První CD má instrumentálky živých nástrojů (skupina Komplot) a druhé má klasickou produkci. Osobně se mi víc líbí první.

Rytmus: Král – I když je Rytmus arogantní a hodně lidí ho nemá rádo pro jeho pózu, flow má skvělou a jeho albem Král dokázal, že umí. Mně se líbí, podklady jsou povedené a texty překvapí, žádné „klišé“ z jeho minulých songů.

James Cole je Kapitán láska – Nejprve se mi nelíbilo, ovšem poslední dobou jsem mu přišel na chuť a skutečně mě baví. Cole dokázal jako první na české rapové scéně, že to jde i se zpěvem.

DJ Mike Trafik: H.P.T.N. – Na mixtapu se sice najde pár tracků, kvůli kterým přepínám, ale jsou tady dobré letní hitovky, které vyplnily nudnou letní dobu sucha. Nejvíc mě na mixtapu pobavil James Cole, jeho texty prostě nemají chybu.

Nyní se přesunu k albům, která jsou žánrově různá, ale zaujala mě. Výběr nebude pouze z cz/sk.

Hudební alba roku 2009

Vanessa: Ave Agony – Pro mě asi největší objev na české elektronické scéně. O žánru EBM jsem se dozvěděl poprvé po poslechnutí tohoto alba. Po prvním poslechu jsem z něj měl divné pocity. Zdálo se mi, že to je moc velký extrém, ale dal jsem tomu ještě šanci. Ave Agony mě začalo neskutečně bavit a tak jsem si vyhledal i starší alba. Pokud máte rádi alternativní hudbu, doporučuji.

Monkey Business: Twilight of Jesters – MB mám prostě rád, už jen proto, že funk je pohodová hudba, že je to česká skupina (+ je v ní „funkmaster“ Roman Holý). Nová deska je vtipná, obsahuje dobré party věci a celá mě prostě baví.

Lady Gaga: The Fame Monster – Lady Gaga jsem nejdřív odmítal, ale její písničky nejsou špatné. Tento styl taneční hudby tady sice byl, ale Gaga dokázala zaujmou hlavně svojí image a vystupováním. Navíc má dobrý hlas a plus má také za to, že si texty píše sama.

Kid Cudi: Man On The Moon – Sice rapové album, ale zahraniční. Kid Cudi přišel s něčím úplně novým. Takové rapové album jsem zatím ještě neslyšel. Je v něm neuvěřitelně cítit vesmírná atmosféra a to mě na tom baví.

Mando Diao: Give Me Fire – Tato indie kapela mě zaujala singlem „Dance With Somebody“ a tak jsem si našel celé album. Líbilo se mi hned na první poslech, což se u takových kapel moc často nestává. Rozhodně doporučuji dát mu alespoň šanci jednou poslechnout, třeba se vám zalíbí tak, jako mně.

To by bylo z roku 2009 vše a já doufám, že rok 2010 bude plodnější a přinese lepší věci a ne žádné recyklované nápady z minulosti. Snad začne víc lidí podporovat hudbu koupí originálu.


Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Napsal izmy, v kategorii Hudba | 11 komentářů


11 komentářů k příspěvku „Hudební alba v roce 2009”

Martin Petrovič

WWW to už snad ani rap neni. A lady gaga je odpad to neokecáš 😀

bába

Z těch deseti alb se mi líbí tak tři, zbytek bych si zvolil jinak, ale samozřejmě je jasné, že každému se líbí něco jiného.

izmy

@Martin Petrovič: WWW každopádně pořád obsahuje prvky rapu a vychází z něj.

@bába: Tak u tebe tedy H.P.T.N., Lady Gaga, ale to třetí mě vážně nenapadá, že by Kapitán láska?

McQuack

rok 2010 bude mnohem bohatší, třeba Linkin Park, Stone Sour, Limp Bizkit,…

bába

@izmy: Lady Gaga, H.P.T.N., Dual Shock CD 1 a jedna písnička z CD 2.

izmy

@McQuack: Snad jo, já se zatím teším na MaratLucas – Soudný den a doufám, že něco nového vydají Tata Bojs.

@Martin Petrovič: Ještě k té Lady Gaga. Popovou muziku bych automaticky nezařazoval mezi odpad. Uznávám, je vlezlá, lidem se nemusí líbit už jenom proto, že to je „pop“. Každopádně Lady Gaga patří mezi to lepší, co v rádiích hrajou a mně se prostě líbí.

Poděs

WWW – Mě osobně to nevzalo, protože si chci u hudby spíše odpočinout, než přemýšlet, ale určitě to má něco do sebe.
Moja Reč – Není to špatné, ale zas tak mě to neoslovilo.
Rytmus – Nové CD mě příjemně překvapilo. Přesně jak říkáš – už to není takové to Rytmusovo klišé. Líbí se mi i jeho zpívané věci.
James Cole – Poslechl jsem si to jednou, možná dvakrát. Popravdě, čekal jsem víc.
Mike Trafik – CD se mi líbí, ale vzhledem k tomu, že se jedná o remixy, tak pro mě nic nového. Ale jak říkám, líbí se mi to.

Ten zbytek hodnotit nebudu, neboť k němu nemám vztah a neslyšel jsem to.

Já bych přidal ještě Tafrobovo CD Sup, Dramatikz a jejich Výsledok Doby, Hi-Defa s Wichem a jejich Human Writes. Možná něco dalšího.

izmy

@Poděs: Tafrobovi jsem bohužel nepřišel na chuť a nevím proč. Prostě mi ten jeho styl nesedí.
Co se týče Dramatikz, přemýšlel jsem o nich, ale nakonec jsem je do výběru nezařadil. Natolik mě neuchvátili.
A Hi-Def + Wich a jejich Human Writes není špatné, ale jelikož je pro mě angličtina menším problémem, nemohl jsem je zařadit.

Jech

trochu opomíjíš non-mainstreamovou scénu jako jsou třeba Dezrechts, jejich album je parádní. Dobře dopadli i BPM a E2 (Ektor a Enemy). Doporučuji.

izmy

@Jech: Dezrechts mě nikdy moc nebrali. E2 a BPM nemají špatná alba, ale nezaujala mě tolik, jako vybraná v článku.

Marek Hrabě

Naprosto souhlasím s rapovými alby – to je určitě špička, co vyšla. A za mě bych ještě přihodil právě DefWich – Human Writes a taky Horizonty od BPM – to jsou alba, která zaujala mne…

Zanechte komentář