Jak zjistit BPM / údery za minutu

Pokud se zajímáte o hudbu a nebo se o ní chcete začít zajímat, tento článek vám pomůže zjistit, co to je BPM, k čemu slouží a jak určit jeho hodnotu.

BPM je zkratka beats per minute, což znamená v překladu do českého jazyka údery za minutu a označuje rychlost skladby. Na wikipedii je to celkem pěkně a stručně vysvětleno. Každá písnička má určené údery za minutu, podle toho se často řadí spoustu hudebních stylů. Tekno, techno, jungle, drum´n´bass a spoustu dalších hudebních stylů mají vyhrazené své BPM neboli údery za minutu, podle kterých se zařazují.

K čemu nám ale BPM je?

Pokud se zajímáte o remixování různých hitů nebo různé mashupování, je dobré tuto hodnotu vědět. Uvedu zde příklad. Máte acapellu (což je pouze zpěv bez hudebního podkladu) a chcete pro ní udělat hudební podklad / instrumental. Jenže jaký zvolit rytmus, aby do té acapelly seděl? K tomu potřebujeme zjistit hodnotu BPM. Na to používám šikovný prográmek MixMeister BPM Analyzer.

MixMeister BPM Analyzer

MixMeister BPM Analyzer je ke stažení na adrese www.mixmeister.com. Po nainstalování a spuštění se před vámi objeví černé okno. Nahoře je menu, ve kterém máte pár tlačítek. Vložení písniček na rozbor, uložení informací do textového souboru, znovupřeskenování BPM, vytisknutí informací a pomoc. Program je tedy velice jednoduchý, splňuje přesně to, co od něj očekáváme a neotravuje nás přebytečnými funkcemi.

MixMeister BPM Analyzer

A jak přesně program určí BPM? Byl jsem celkem překvapen, jak dobře dokáže určit hodnotu a i když se občas objeví nepřesnost ( například místo reálných 64 BPM se mi zobrazilo 126 BPM). Každopádně většinou se program trefí a vy se můžete pustit do remixování vašich oblíbených songů.

Snad nakonec jen jedno upozornění. Při zjišťování BPM do programu nevkládejte acapellu, ale originální track s hudebním podkladem. Ze zpěvu je docela nereálné zjistit BPM. Stalo se mi to a velice jsem se tomu divil, až potom mi došlo, že jsem vložil pouze acapellu.

komentářů 6

 1. Vcelku dobře vysvětleno! 😉 O hudbu jsem se sám dlouho zajímal, a tak snad ještě doplním, že i DJ-ové na diskotékách potřebují znát hodnotu BPM, aby do sebe mohli namíchat dvě písničky, tedy musí přesně synchronizovat hodnoty BPM dvou písniček. Jinak hezké! 🙂

 2. no přiznám se, že jsem hodnotu BPM u svých desek nikdy nezjišťoval a prakticky jsem to ani nikdy vědět nepotřeboval. Vlastně když jsem nedávno namíchal svůj poslední setík, tak jsem měl takový menší problém, jestli to není náhodou pod 200BPM, ale na to se neumírá… Mám uši a tak nepotřebuju nějaké BPM countery. navíc když příjdeš do obchodu s hudební technikou a vybereš si mixák, který má počitadlo BPM, tak ti k tomu prodavač doporučí, aby sis ten displej přelepil neprůhlednou páskou, protože opravdu dobré a přesné BPM countery mají až hodně drahé zařízení. Vlastně nedávno jsem poslouchal desky na Ecleru EVO5 a taky to ukazovalo nesmysly. Ono vůbec to počítání beatů je zařízení od zařízení vždycky jiné. záleží na jakou frekvenci je ta mašinka zkalibrovaná a filtrovaná a nikdy nemáš jistotu, co považuje za beat a co už ne.Stačí nižší datový tok, horší mastering skladby, nebo nějaká speciální basová linka a sebelepší BPM counter se prostě nechytá… Proto se BPM countery na kvalitní mixáky nedávají a u softwarových počitadlech to je podobné 😉
  Prostě nikdy ti to neukáže přesnou hodnotu. vždycky jen orientační 😉

 3. @apin: Neukáže to sice přesnou hodnotu, ale ve většině případech se to trefí. Mně to usnadnilo už několikrát práci, když jsem dělal nějaké remixy.

 4. Softwary co měří bpm jsou pro djs uplně zbtečný ,dobrej dj to prostě smíchá ,když to jde a jeto …pred pár lety by ani nikoho nenapadlo nijak měřit bpm na nakejch udělatkach…. ze skušenosti vim , že i různý mašiny to fakt měřej ruzně a většinou nikdy ne uplně přesně nebo ukažou nepresnej dvojnasobek bpm a podobný bludy…nevim jak u mixů ale mě jediný co se osvědčilo (ale u samplování)že sem to dycky natapoval a pak jemně doladil a zjistil jestli to sedí na klik, člověk si s tim musí chvily pohrát prostě a dj to zase musí slyšet kdy to sedí jinak je dj prostě tak v Traktoru a za deskama si neškrtne, protože mu to prostě žadný udělatko neukaže 🙂

  hip-hop (70-90)bpm
  house (120-125)bpm
  techno (130-145)bpm
  DnB (150 -180)bpm
  ale nemusí bejt pravidlem samozrejmě …ČUS

 5. Dá se změřit bpm u klasické a folklorní hudby? Zajímalo by mne jaké jsou tady hodnoty. I pro porovnání se současnou. Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *