Leonardo da Vinci – výstava Člověk, vynálezce, génius

Leonardo da Vinci

Dnes jsem byl v paláci Rapid na výstavě génia Leonarda da Vinciho – Člověk, vynálezce, génius. Byl jsem nadšený. Výstava se skládala z několika částí – stručně a přehledně popsaný jeho život, vynálezy a malby.

V první místnosti byl pěkně chronologicky popsaný život a do každého roku byl zaznamenán jeho vynález nebo malba. To byla jediná místnost, sloužící pouze pro čtení (a skutečně jsem to všechno přečetl!). V dalších místnostech to bylo zábavnější. Měl jsem možnost si prohlédnout 50 nejvýznamnějších vynálezů Leonarda da Vinciho mezi kterými nechyběl jeho pokus o perpetuum mobile. Dokonce jsem si některé jeho vynálezy mohl vyzkoušet, což byla skutečně zábava.

Všechny tyto vynálezy bylo možné si prohlednout na počítači, kde byl program, který simuloval všechny jejich funkce. Například padák – byla možnost zvolit hmotnost člověka, velikost padáku, rychlost větru a jeho směr. Vše se zobrazovalo v animované podobě. Prostě dokonale názorné. Co mě nejvíc zaujalo, byla místnost s několika zrcadly dokola. Sloužila k pozorování předmětů ze všech stran, aniž bychom museli s předmětem pohybovat. Když jsem si stoupl doprostřed já, bylo to celkem slušné psycho.

Co by to bylo za výstavu, kdyby tam chyběly Leonardovo slavné obrazy? Byla jim věnována jedna velká místnost a obsahovala 23 maleb. Každá z nich byla doplněna obsáhlým textem, který popisoval způsob kresby, zachování a popis malby. Nejvíc prostoru bylo věnováno nástěnné malbě Poslední večeře. Nechyběla ani místnost s projektorem, kde se neustále dokolečka přehrávalo video.

Výstava mě docela překvapila a nejvíc mě na ní zaujaly da Vinciho vynálezy a jejich možnost vyzkoušet si je. Rozhodně doporučuji zajít se co nejdříve podívat, výstava totiž bude končit 28.3.2009.

komentářů 7

  1. Věřim že to bylo fajn, a ikdyž tam část určitě taky byla, já chodím většinou na výstavy věnující se čistě jen fyzice a matematice. Typický příklad je třeba IQ park v Liberci, to je nezapomenutelný zážitek ;-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *