Má cenu psát dlouhé články?

Když se dívám na směr, kterým se ubírá většina lidí, kteří dříve blogovali, musím říct, že se jich hodně změnila. Měli blog pro sebe a hlavně pro kamarády jak ze svého života, tak i z internetového. RSS čtečka často hlásila nový článek. Teď ovšem pozici blogu někdo ohrozil. Kdo?

I mě samotného to dostalo, myslel jsem, že odolám těm útokům, ale byly moc zákeřné. Na mysli mám samozřejmě Twitter a Facebook. Dva velké protivníky bloggerů. Jejich jednoduchost a uživatelská přístupnost lapila plno uživatelů do svých sítí.

Popisovat Facebook v dnešní době smysl nemá, za zmíňku stojí spíš Twitter, který zde není tolik rozšířený a který plno lidí odsuzuje, protože je pro ně prý „lepší“ Facebook, jelikož má víc funkcí. Twitter měl myšlenku nahradit blogy, FB od něj jen sprostě kopíruje funkce a vzhled (Facebook Lite, označení uživatele @). 140 znaků, pár vašich kamarádů, diskuse s nimi, přeposílání příspěvků – to je celý Twitter. Lidé nemají rádi dlouhé 1600 znakové články, raději si přečtou 140 znakovou „větu“, do které je často nemožné narvat myšlenku, či poselství. Alespoň tak to vidím já.

I já sám raději napíšu „moudro“ do 140 znaků, je to pohodlnější a rychlejší, než hodinu sepisovat jeden článek, který většinou ocení daleko méně lidí. Na Twitteru nebo FB mohu očekávat rychlou reakci a rovnou se čtenářem diskutovat, na blogu musím dlouze čekat. Žijeme v době plné spěchu, každý někam pospíchá a přitom neví kam.

Doufám, že ještě někdy najdu chuť psát dlouhé a hodnotné články. Je těžké nepodlehnout kouzlům, které mi sociální sítě nabízejí. Ale já se budu snažit je přemoci!

komentářů 15

 1. Jak říkáš, upadá to. Taky píšu častěji na Twitter/FB než na blog, ale na blog vždycky rád napíšu. Mohu se tam více vyjádřit. Twitter/FB mi nikdy blog nenahradí.

 2. Překonáš to jedině tím, že si na FB a na Twitteru zrušíš účet.

 3. Je to smutný no. Ta doba kdy se psali školní noviny, byl sraz blogerů, hádky mezi Patrikem a Králikem a jeho kritické články (BTW Patrik je je jeden z mála, kterej se moc nezměnil a jsem za to rád. Pořád ho čtu rád), to mi trochu chybí.
  Vždy jsem měl co číst, pohodový, neodborný články…
  Teď můžu číst tak akorát nějaký magazíny, ty dobré blogy prostě vymírají.

 4. Tak nějak jsem tu situaci taky viděl, odstavce té úvahy jen potvrdily obavy. Často narážím na kvalitní články, ale když se podívám na datum zveřejnění, je z toho docela smutno. Snad se to zas vrátí až opadne vlna Facebooků a twitterů.. pokud vůbec

 5. @Poděs: Výhodou a také nevýhodou Twitteru/FB je, že jsou pouze pro určitou skupinu lidí, kterou si dobrovolně přidáš do přátel nebo followerů, kdežto blog ti může navštívit každý.

  @bába: Nereálně.

  @Martin Petrovič: Na tom bude také kousek pravdy.

  @Hans: Nemám moc rád tyhle rádoby hádky za účelem získání návštěvnosti. Jde to přece i slušnou formou.

  @komodor: Až opadne vlna FB a Twitteru, přijde něco úplně jiného 🙂

 6. Dlouhé články určitě cenu mají musí být ovšem kvalitní a dobře napsané. To většina nezvládne a proto si začne myslet, že to nemá cenu a uchýlí se k psaní kratších (i takové články mohou být kvalitní pokud autor dokáže do pár vět nacpak myšlenku).

 7. Všechno nejde narvat do tří odstavců a upřímně neznám ani jeden opravdu kvalitní a zároveň tak krátký článek.

 8. Heh. Mno takové rychlovky. Já nevím jak si takový krátký článek představuješ. Pokud by byl opravdu kvalitní tak ano, ale jestli by to byli takové ty krátké články o velkém **** tak to bych asi vůbec nečetl. Často záleží na tom, kdo to píše. Když člověk umí psát je to opravdu radost číst :))

 9. @izmy: Na to snad stačí napsat článek ne? Knihu bych si rozhodně nekupoval. Nemyslím, že jde zas o tak převratnou věc abych si o tom musel kupovat knihu.

 10. Podle mě má cenu psát dlouhé články, protože do krátkých jen těžko „narveš“ svůj celý příběh a články bez příběhu a děje jsou na nic a osobně je nečtu… Takže dlouhé články jsou good a rád si je přeštu… 🙂

 11. Konečně někdo se stejným názorem. Ovšem krátké bych nezatracoval. Jen delší jsou prostě lepší. Delším článkem dáváš najevo svůj názor ovšem tím kratším spíš nabízíš řešení a nabádáš lidi k diskuzi. Pokud tedy chceš hodně komentářů není od věci psát krátké, ale kvalitní články. Jsou k tomu ovšem potřeba čtenáři. Hodně čtenářů :).

 12. Já neřikám, že krátké zatracuji, ale prostě i mě dělá problém napsat vše, co chci do článku o 100 slov. Jen málokdy se stane, že nemám už co psát a tak má článek okolo 120 slov. Většinou se rozepíšu a článek má tak průměrně 240 slov, ano neni to mnoho, ale neřadil bych tyto články do kategorie krátkých článků. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *