Makro klávesy zefektivňují práci

Makro je posloupnost příkazů, které se vykonají pouze jedním povelem. Jedná se tedy o naprosto úžasnou věc, která vám dokáže zpříjemnit a zrychlit nudnou dlouhou práci. Jelikož vlastním klávesnici Logitech G15, nemám problém si na ní namapovat celkem dost příkazů.

Představte si, že musíte vyplňovat do několika stovek katalogů informace o vaší stránce. Není jednodušší si text, který chceme vkládat do formuláře, namapovat do jedné klávesy? Pokud se jedná o naprosto stejné formuláře, ještě lepší je si nastavit úplně všechny pole na jedno stisknutí. To se hodí zvláště při plnění eshopů. Nedávno jsem musel převádět několik tisíců fotek z formátu .NEF do formátu .JPG a následovně je všechny protřídit do samostatných složek. Díky třem tlačítkům na mojí skvělé klávesnici (která obsahuje 54 programovatelných kláves) jsem měl práci za skutečně krátkou dobu hotovou. Stačilo nastavit klávesu pro překonvektorování, pro označení .NEF a pro překopírování.

Makra jsou užitečná také, když píšete nějaký kód. Třeba v php je někdy složité najít na české klávesnici znaky, které se v něm používají. Stačí si je namapovat na jedno tlačítko a znak máte stále po ruce. Ještě efektivnější je si do maker napsat rovnou celé části kódů, které se neustále opakují a jejich neustálé přepisování nebo kopírování vás zdržuje a nebaví. Takhle zmáčknete jedno tlačítko a máte to!

Nemusíte vlastnit speciální klávesnici s programovatelnými tlačítky, abyste mohli využívat makra (ale je to rozhodně pohodlnější). Na internetu existuje spoustu programů, které vám umožní si nastavit makro na jakoukoliv klávesu.

komentářů 7

 1. v kolika článkách ještě budeš vychvalovat tu svojí klávesnici?? 😀

 2. Nebylo by jednodušší nechat to převést v IrfanView? Na protřídění má taky fajn věc – „Move to“ dialog, kde je deset předvoleb, kam fotku dát.

 3. pěknej článek, ty znaky do PHP mi ani nepřipomínej 😀 pokaždý buď přepínam klávesnici na EN abych mohl napsat dolar, anebo to mam zkopírovaný ve schránce.

  Co se týče Javy, tam už jsem si zvyknul používat pravýAlt+? kombinace pro tvorbu závorek. Klávesnici G15 v notebooku sice nemam, ale taky přežiju. Nemůžu ale tvrdit, že by se mi programovatelná tlačítka nehodila.

 4. @bába: Neustále mě překvapuje tím, co mi nabízí, nelze určit, kolik článků o ní ještě napíšu.

  @Ondra: To nebylo pouze převádění, ještě jsem to musel všemožně protřiďovat. Díky programovatelným klávesám jsem to měl během chvíle.

  @Hyuuga Antilles: Rozhodně ale doporučuji, zpříjemní ti práci.

 5. Tak na registraci do katalaogů by mě nikdy nenapodlo ji použít. Mám tam spíš třeba ctrl + shfit + z. Krok zpět ve spoustě programů počínaje Photoshopem a blbě se to mačká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *