Mistři jsou Češi nebo jen „naši“ hokejisté?

Mistrovství světa v ledním hokeji 2010 v Německu

Letos se hrálo Mistrovství světa v ledním hokeji v Německu. Po čtyřech letech se Česko konečně probojovalo do finále. Mnozí po prohře s Norskem a Švýcarskem přestali našim hokejistům věřit. Po těchto prohrát se ovšem stalo něco neuvěřitelného, hráči se vzchopili a předvedli skvělou týmovou práci. A po porážce Rusů jsme si zlatou medaili určitě zasloužili. Proč to sem ale píšu, když každý z vás stejně ví, jak to dopadlo? Pochybuji o tom, že úspěch našich hokejistů někdo přehlédl. Dnes se chci spíš než výhrou zabývat přístupem Čechů ke sportu.

Přál jsem našim hokejistům výhru a určitě každý Čech fandil našemu národu. A vyhráli jsme. Ne, vlastně vyhráli „naši“ hokejisté. Ovšem představme si situaci, ve které by se náš tým nedostal do play-off. To bychom „neprohráli my“, to by byla prohra pouze „našich hokejistů“. Tohle je ale známý fakt. Lidé se rádi přiživí na cizím úspěchu, ale jak jde o neúspěch, nikdo se už nehlásí.

Zde se také poprvé projevila síla Facebooku a dalších sociálních sítí. Hraje se mistrovství světa v hokeji a je to in. Nechci se strefovat jen do puberťáků, kteří si okamžitě měnili svou profilovou fotku za českou vlajku, jen aby dali najevo svou podporu, ale ve většině případů se jednalo právě o ně. Při hře čekali na první gól, bylo jedno, jaký tým ho dal. Když se konečně dočkali, neuvěřitelnou rychlostí o tom informovali ostatní kamarády na síti. Oni ten sport totiž prožívají! Oni jsou hrdí Češi! Skončilo mistrovství a trend pomalu odeznívá. Vzniklo sice x skupin, ale většina z nich je naprosto stupidních.

Nutno podotknout, že se národ dokáže spojit, když jde o událost jako zápas o zlatou medaili. Sám jsem byl v neděli večer na Staromáku, kde se hokej vysílal v přímém přenosu. Celé náměstí bylo zaplněno, skandovalo se, všude bylo vidět nadšení. Je pěkné sledovat tak velkou podporu, lidé si uvědomili, že jsou Češi.

Na druhou stranu je smutné, že dokážeme držet při sobě jen v takových situacích (mohl bych říct nepodstatných, ale mnozí z vás by mne za to chtěli určitě ukamenovat). A proto doufám, že si Češi uvědomí, že jsou Čechy a dají to najevo i v pátek a sobotu při volbách.

komentářů 8

 1. Nesnáším tohle sportovní vlastenectví na týden. Na začátku jim nevěřil nikdo a teď jsou všichni hrozně „hrdí na to že jsou Češi“. Všichni si vzpomenou na vlajku a hymnu jen při nějakém sportovním utkání. Jakmile se prohraje nebo medaile omrzí tak se zase vlajky schovají a jede se dál.

 2. Já se nedivím, že jim ze začátku moc lidí nevěřilo. Přeci jen tam šel tým, který málokdo znal. „Špičky“ z NHL odmítly účast. Já ale už při olympiádě říkal, že pokud se do národního týmu nasadí lidé z naší extraligy, tak ta motivace bude daleko větší. A byla.

  Šel tam tým nových lidí. Lidi, co hráli extraligu a najednou měli možnost bez zámořských zkušeností si zahrát na mistroství světa. A nejen že to pro ně byla motivace vyhrát, ale také se blejsknout aby si jich v zámoří a jinde ve světě všimli. A vyšlo to.

  Najednou se ukázalo, že ten tým v tomhle složení umí fungovat daleko lépe. A ukázalo se, že to jde i bez těch „špiček“ z NHL, kteří by se možná do finále ani neprobojovali.

  Budoucí trenér bude mít ale problém, protože bude stát před rozhodnutím, zda nasadit tenhle tým anebo opět oslovit „špičky“ z NHL. Pokud totiž zvolí první variantu, která neuspěje, všichni budou říkat „Jo, jednou jim to vyšlo, ale kdyby tam byly hvězdy z NHL, mohlo to dopadnout jinak“. A pokud pro tu druhou, tak to zas bude jako „Kdyby tam byli ti, co vyhráli zlato nad Ruskem, mohli jsme mít další“.

  Skupiny na Facebooku už známe a je to stupidita. Ale s tím už nic neuděláme.

 3. Prostě se v týmu sešli borci s obrovským týmovým duchem. A bez něj by to prostě nefungovalo… Troufám si tvrdit, že hvězdy ze zámoří by se sotva dostali do play off. Včera jsem měl jednu medaili v ruce. Oni to v té federaci snad vážně dělají ze zlata 🙂

 4. @Martin Petrovič: Asi tak…

  @Martin Světlík: Koukám, že máš skutečně přehled. Hokej jsem skoro vůbec neprožívat, jen na finále jsem se podíval. Každopádně jsem to nehrotil jako převážná většina lidí.

  @LuŠtěLa: Nikde jsem nepsal, že nejsem puberťák. Ne, že bych byl přehnaným egoistou, ale když se podívám na některé „puberťáky“ v mém věku, jsem na tom rozhodně lépe.

 5. O Žádný sport se pasivně nezajímám, nicméně reakce Českých kamarádů, mi přišly opravdu vtipné, několikadenní patrioti. Před výhrou by se jich několik bydlících v Anglii do ČR nevrátilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *