Jak se naučit mluvit? Mluvte jako mluvčí!

Jeden mluví, aniž by se nějak snažil, druhý má problém ze sebe vydat smysluplnou větu. Každý z nás má jiný temperament, což jsou, jak říká wikipedie, dynamické vlastnosti osobnosti. Je jedno podle jaké typologie bych to rozděloval, taková nejobecnější se dělí pouze na dva druhy osobnosti. Introverty a extroverty.

Zatímco extroverti nemají problém ze sebe vydat snůšku často velice nesmyslných vět a vést dlouhé diskuse o ničem, introverti spíše mlčí, poslouchají, a když odpovídají, odpověď je velice stručná a rychlá, bez té omáčky okolo, kterou tak rádi používají extroverti. Je jasné, že změnit svou osobnost nejde, tedy alespoň podle mě je blbost ze sebe dělat extroverta, když jste introvert. Možná jde trochu to ovlivnit, ale nelze udělat skok z introverze do extroverze pomocí nějakých metod. Každý by měl být originál, nechceme tu přeci lidi pouze „jednoho druhu“.

K „ovlivnění“ a vylepšení své osobnosti jsem na internetu našel perfektní knížku – Mluvte jako mluvčí. Není to knížka, ve které jsou popsány postupy k lepší komunikaci a rady k ní, ona to vlastně ani tak není knížka na čtení. Obsahuje přes několik desítek až stovek cvičení. Cvičení jsou vždy po 6 úkolech a jedno cvičení by vám mělo zabrat cca 15 minut. Ze začátku se vám budou zdát úkoly „složité“ a budete je plnit trochu déle, ale po pár cvičeních naberete pár zkušeností a sami budete překvapeni.

Komunikace

Při plnění úkolů budete odpovídat na otázky, nejlépe v dlouhých souvětích, na různá slova budete vymýšlet synonyma, definice nebo z nich budete dělat věty. Mezi nejobtížnější úkoly patří, alespoň podle mě, doplňování písmen ve smysluplném textu.

Pokud si chcete zlepšit svou komunikační úroveň, doporučuji se podívat na oficiální stránky www.mluvtejakomluvci.cz, tam je pěkně popsána problematika aktivní a pasivní slovní zásoby a jedno cvičení na vyzkoušení. Tam si můžete knihu objednat, na výběr máte z papírové verze nebo z pdf verze.

komentářů 8

  1. Ja s obkecávaním problém nemám, ale záleží to aj v akej spoločnosti sa práve nachádzam. Moje obkecávanie mi neraz zachránilo známku ale neraz mi ju aj zhoršilo. 😀

  2. @stegy: Záleží hlavně na situaci, také zkouším často při zkoušení okecávat některé věci. Občas se to povede, občas zase ne.

    @bába: A je na to hrdej! 😀

  3. zdarec jsem velký introvert a mám hodně velké problémy s vyjadřováním a poslední dobou i s pamětí,už delší dobu sháním někoho kdo by mi pomohl napravit moji komunikaci,ale nedaří se,zkusím tohle mluvte jako mluvčí snad to pomuže,už několikrát jsem byl z těchto problému psychicky na dně a to mi je 27

  4. S mluvou na veřejnosti mám potíže již od dětství…Potvrzuji, že písemný projev u mne byl vždy výrazně lepší..Bohužel tento handicap se projevil i v mém zaměstnání,kdy jsem nedokázala objektivně a výstižně vyjádřit podstatu věci…a nakonec jsem zaměstnání opustila,protože jsem zkrátka nebyla „ta správná drbna“………..

  5. Knihu jsem si na základě tohoto doporučení nechal koupit k narozeninám 🙂 a je fakt dobrá. Půl roku s ní pracuju a ještě mě nepřestala bavit.

  6. Na webu mluvtejakomluvci.cz jsem žádné jedno cvičení na vyzkoušení nenašla. Přehlédla jsem něco?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *