Negramotná internetová mládež

V dnešním článku se budu věnovat problematice velmi známé – problematice s českým jazykem a jeho pravidly. Dřív jsem to tolik nevnímal, ale teď mám chvilky, kdy mě to neuvěřitelně irituje.

Vidím to dennodenně, když se podívám na Facebook. Plno mých přátel píše své „velezajímavé“ statusy a minimálně v jednom najdu nějakou gramatickou chybu. Teď nemám na mysli chyby, které nejsou zase tolik nápadné a na jejich odhalení se přijde až po chvilce. Na mysli mám úplné základy, které se učí již ve třetí třídě. Chyby po vyjmenovaných slovech, rodech, nevhodná s/z/vz ve slovech a mnoho dalších základních věcí. Častou chybou je i shoda podmětu s přísudkem, ve které občas zachybuji i já. Snažím se tomu ovšem předejít a proto, než něco odešlu na sociální síť nebo přes instant messenger, si to po sobě přečtu, abych nebyl za hlupáka.

Na co mám štěstí a určitě v tom nejsem sám – vždycky nějaký pitomec napíše velmi oblíbené slovo „vydím„. O to smutnější je, že si chybu neuvědomí a píše ji pořád. A když se najde nějaký dobrák a upozorní ho na to, tak je za toho špatného on. Další častou chybou je „bysme“ nebo ještě horší „by jsme„. Druhá varianta je tak strašná, že by mě samotného zajímalo, jak na to někdo mohl přijít. Poslední, snad největší prohřešek, se kterým se často setkávám, je naprosto tragická skladba věty. Člověk si ji musí přečíst třikrát, aby pochopil správný význam.

Ještě jsem zapomněl na něco (a budu tomu věnovat nový odstavec) – každému se určitě někdy stalo, že na klávesnici napsal překlep. Když je to výjimečně, tak to beru, stane se to i mně. Ovšem když někdo napíše tři překlepy v jedné větě, musí být něco špatně. To si to po sobě nepřečte?

Kdysi jsem psal o tom, že by bylo dobré dělat zkoušky k používání internetu. Dnes bych apeloval hlavně na gramotnost uživatelů a zlepšení psaného projevu. Na většině základních škol je předmět informační technologie. Z doslechů mám pocit, že sami učitelé s počítačem neumí a nechávají studenty zevlovat na internetu. Když už se nechtějí namáhat s výukou, ať jim zadají psaní všemi deseti – nejen, že se naučí lépe psát na klávesnici a vyhnou se překlepů, ale při opisování předloh se jim zlepší gramatika a celkově psaný projev.

komentářů 10

 1. Při komunikaci na IM si příspěvky po sobě nečtu, na blogu tomu věnuji trochu více času, ale stejně občas něco unikne. Něco bije do očí a jiné chyby přehlížím i po druhém, třetím přečtení. (Pozn. autora komentáře: Tento text byl 2x zkontrolován i se slovníkem v ruce 😀 )

 2. Svatá pravda. A to si ani nezmínil ty hrůzy s dvojitým w místo jednoduchého, psaní Q místo K, nebo míchání velkých a malých písmen.

  Nechápu ale co ti vadí na slově „bysme“. Je mi jasné, že to není spisovně, ale těžko kamarádovi na FB napíšu, že: „Dneska bychom mohli zajít na pivo“. Musíš přiznat, že to zní hrozně. S tím „by jsme“ už s tebou zase souhlasím 🙂

 3. @fremy: Na IM po sobě příspěvky kontroluji jak u koho. Když s někým řeším důležité věci na úrovni, tak si to dokážu přečíst třeba 3x. 😀

  @Yötua: Bysme bych ještě toleroval, by jsme je hnus. Bychom dávám přednost, protože to vypadá a zní líp. Každopádně bysme občas také použiji, ale snažím se to omezovat. 🙂

 4. Napsal jsem relativně dlouhý komentář z mobilní verze webu a dočkal jsem se akorát chybové hlášky. Jelikož to vypadá, že se nepřidal a nemám sílu psát ho znovu, zmůžu se jenom na prosté

  „oprav si to :)“

  Skript házel chybu s nenalezeným includovaným souborem v mobilní šabloně bych řek.

 5. @Kenn: Díky za upozornění, kouknu na to. Zkoušel jsem z mobilu odeslat komentář a odeslání bylo úspěšné. Akorát se ten komentář nikde nezobrazil. 😀

 6. Taky nechápu co vidíš špatnýho na bysme, bychom zní jak od důchodce. To je teď už takový dost pozérství. Tzv. hyperkorektnost.

 7. tak koukám, že jsme na tom úplně stejně 😉
  taky mě to neskutečně točí a když tak o tom přemýšlím, tak jsem vlastně rád, že není na internetu jeden můj kamarád, který mi v sms zprávách posílá taky celkem perly ze kterých rostu… například věta „už jse valim“ je neuvěřitelná 8)

 8. @frettie: Mám na mysli především psaný projev. Neříkám, že „bysme“ občas nepomužiji, ale když si píšu s někým, který to ocení a nejsou mu pravidla úplně fuk, tak použiji radši bychom.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *