O školném na vysokých školách

Publikováno 24. 6. 2010

Knihy

Mezi předvolebními sliby pravicových stran bylo placení školného na vysokých školách. Před čtrnácti dny se naše pravicová trojkoalice dohodla na zavedení školného. O školném bylo napsáno již dost článků, to mi ale nebrání v tom, abych se k celé situaci vyjádřil také.

Ačkoliv ve světě studenti a mladí tíhnou spíše k levici, u nás si zvolili TOP 09, která má snad nejradikálnější program (ze zvolených stran). Otázkou je, jestli Topku volili kvůli programu, nebo kvůli obličeji pana Schwarzenberga. Ne, že by mi to vadilo (spíš naopak), jen tím reaguji na pár výkřiků proti školnému, které jsem zaznamenal. Co se týče mě, se školným souhlasím.

Stát je tu od toho, aby nám poskytl základní vzdělání. Potom je na nás, jestli chceme jít studovat na střední a následně na vysokou školu. Asi nejlepším řešením by bylo všechny tyto školy zprivatizovat. Jenže na druhou stranu – bylo by to pro náš stát dobře? Co, když by prudce klesla vzdělanost našeho národa? Stát se přece musí snažit o to, aby měl vzdělané občany. Ostatně soukromé školy tady již jsou, sám jednu soukromou navštěvuji.

Školné má za cíl hlavně jednu věc – zbavit se nepohodlných studentů, kteří na systému pouze parazitují, protože nechtějí do práce. Řeči o tom, že se zvýší kvalita a úroveň škol, je blbost. Škola sice bude dostávat peníze od studentů, jenže o to míň peněz dostane od státu. Říká se také, že si studenti budou školy vážit a tím víc dbát na učení. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že to tak v každém případě není. Připustíme-li k tomu ještě odložené placení školného (případně žádné placení), studenti tomu tak velkou váhu dávat nebudou.

Odložené, či neodložené školné je věc diskutabilní. Víc za zamyšlení stojí návrh opožděného placení jen skupinu těch, kteří dosáhnou průměrného a nadprůměrného platu. Těm, kteří budou mít plat podprůměrný, školné zaplatí stát. A já se ptám proč? Šli byste na školu, která by vám po vystudování nepomohla k slušné pracovní pozici? Tak v tom případě si studium zaplaťte. Nevidím jediný rozumný důvod, proč by školné někteří platit měli a někteří ne.

Uvidíme, jak bude vypadat finální verze školného. Za sebe říkám ano, ale v trochu pozměněné podobě.


Štítky: , ,

Napsal izmy, v kategorii Moje názory | 5 komentářů


5 komentářů k příspěvku „O školném na vysokých školách”

Jech

Díváš se na to jako většina lidí – finanční stránka. Je ale potřeba brát v úvahu, že ne všechny obory jsou tak perspektivní jako třeba ekonomie a IT. I tyto obory ale lidí baví a proto je (ne vždy) studují. Jenže takový např. geolog málokdy dosáhne tak nadprůměrného platu jako iťák. Měl by i náš zmíněný geolog platit školné, když tolik nevydělává? Řekneš si ANO, nemá to ten blbec studovat, když to není perspektivní. Jenže i geologové (uvádím to jako příklad) jsou prostě potřeba a je dobře že se lidi zajímají i o jiné než vysoce perspektivní obory. Stejně tak jsou potřeba dělníci s vyučením … Stejná věc je možnost si přivydělat na škole – opět to platí jen u některých oborů. Vetšina iťáků s tím problémy nemá, ale například lidi z chemičky mohou bez dokončení titulu dělat tak v obchoďáku – což jim na studium čas nepřidá. Bývalá spolužačka si u vš vydělávala neustále po kavárnách,callcentrech apod. a školné jí nevadí – prý si to vydělá. Ale ve druháku nezdolala ani jeden předmět – prý se prostě nestihla tomu věnovat. A na druhou stranu znám i několik opravdu chytrých lidí, který si neodložené školné prostě nebudou moci dovolit. To jsou jen mé poznatky k tématu, neusuzuj z toho, že jsem proti školnému.

Poděs

Jech: Naprosto s tebou souhlasím.

RAPe

Jsem celkem zvědavý, jak vymyslí to „odkládání“ u bratrů Slováků…

Adam Bílek

Souhlasím i s návrhem placení školného pouze u dozasažení průměrného a vyššího platu, protože sice můžeš vystudovat sebelepší školu, ale ani ta ti nyní nedá jistotu vysokého výdělku a dobré práce. Je tak možné, že vystuduješ sociologii na některé z univerzit, ale stejně budeš brát jen 15 000Kč měsíčně. Z pozice se však časem vypracuješ na 25 000Kč a v navrhovaném limitu třeba do 40 let školné v klidu splatíš. Pokud té částky nedosáhneš, tak by škola neměla mít právo po tobě školné chtít, protože tě tak nějak „dobře nevzdělala“. A mínusem je, že to odnese stát.

Darja

No jestli jste četl o studiu v Německu 7.9.2011,kdy německá ekonomika táhne celou EU, tak tam je placení školného na VŠ nelegální.To byste asi ve fungujícím kapitalismu nečekali! To zřejmě naši studenti nevěděli a TOPka to netroubila do světa. Takže zase se nechali vmanipulovat stejně, jeko do sametové revoluce, která byla dávno připravovaná za našimi hranicemi. Vůbec to nebyla prvotní akce studentů.Byla jsem v září 89 v Německu a tam se to už vědělo, že se něco chystá. Čekalo se na vhodný čas a propagátory. To víte, majetky volaly. Ve Švédsku jdou po střední škole pracovat a vydělají si na placení školného na VŠ, neplatí jim to rodiče. Až pak jdou studovat. Ovšem po ukončení mají několikrát vyšší plat než středoškoláci a to je setsakra motivuje. To ale u nás není a nebude. D

Zanechte komentář