O zločinu

Zločin

Ve škole jsme měli velmi zajímavou přednášku, která byla původně zaměřena na rasismus a xenofobii, ovšem nakonec se z toho vyklubala diskuse na téma „zločin“. Přednášku měl na starost příslušník městské policie a bylo vidět, že rozumí tomu, co říká. Škoda byla, že na celou prezentaci jsme měli vyhrazenou pouze jednu hodinu, respektive 45 minut.

Náplní přednášky byly různé druhy zločinu. Po úvodu nám přednášející dal za úkol seřadit následujících šest pojmů za sebou podle míry nebezpečí. Jednalo se o tyto pojmy – extremismus, rasismus, šikana, drogy, vandalismus, sprejerství. Ještě musím podotknout, že to byla práce ve skupinkách, tudíž moje názory se k finální podobě nedostaly (možná proto píšu tento článek). A jak bych tyto pojmy seřadil podle míry nebezpečí? Následovně: extremismus, šikana, rasismus, drogy, vandalismus, sprejerství.

Ani mě nepřekvapilo, že plno mých spolužáků dávalo rasismus na zadní příčky, jsou plní předsudků a na základě jedné špatné zkušenosti odsoudí celou rasu (u některých dokonce pochybuji, že nějakou špatnou zkušenost vůbec mají, podle mě jsou pouze ovlivněni médiemi).

Proč extremismus jako největší problém – o tom snad ani nemusím psát, každý by měl vědět, že extremismus je ten největší hnus. Zacházet k fyzickému násilí jen proto, že je někdo jiný, je blbost.

Šikana je problém, který se dá i nedá řešit. Záleží na situaci. Fyzická šikana se dá řešit, ale psychickou je v některých případech těžké dokázat (zajímavým tématem je kyberšikana, o které také budu v blízké době psát). S tou se setkává snad každý i když to občas nevyzní a proto je težké tento problém řešit.

Rasismus dostal v naší třídě docela nízkou příčtu, ovšem já ho dávám také mezi závažný problém. Možná dost mých spolužáků zažilo problém s určitou menšinou nebo si jí zaškatulkovalo na základě toho, co se povídá. Tuto nenávist má na svědomí (alespoň podle mě) pozitivní diskriminace. Ovšem otázkou je, jak by to tu dopadlo, když by nebyly určité menšiny zvýhodňovány.

Drogy tak závažným problémem nejsou, nijak neomezují lidi. A že jim někdo podlehne, to je jeho problém. Stále tu chybí velká informovanost ve škole, učitelé se o tom bojí mluvit a rozebírat tuto problematiku do detailů. Nebezpeční pro naši společnost jsou pouze ti, kteří drogám propadli úplně, jsou bez peněz a tak jim nezbývá nic jiného, než vykrádat trafiky a okrádat lidi na ulici. A samozřejmě dealeři, kteří okrádají náš stát.

Vandalismus a sprejerství nebezpečné nejsou vůbec. Tady se jedná pouze o poškození cizího majetku, který se ale težko dokazuje. Vandalismus je problém, jehož smyslu pořádně nerozumím a zajímalo by mě, proč to ti lidé dělají (asi nemají co na práci). Sprejerství by mi až tak nevadilo, pokud by nepoškozovalo cizí majetek. Od toho tu jsou přeci legální zdi.

Doufám, že jsem se vyjádřil jasně a stručně. Tímto článkem jsem chtěl shrnout můj pohled na problematiku zločinu.

komentářů 9

 1. Drogy nejsou jen osobní problém, když pod jejich vlivem někdo ohrozí ostatní. Kvůli halucinacím může vstoupit do vozovky a způsobit dopravní nehodu, kde bude zraněných více lidí než jen on sám – o situaci, kdy by řídil automobil, ani nemluvím. Kokain krátkodobě zvyšuje fyzickou výkonnost a představ si agresivního člověka, který má pocit, že je superman. A k tomu si představ, že by se na něj někdo křivě podíval…Drogy nejsou nebezpečné pro společnost, ale lidé drogy užívající ano. A nemusí mít ani nedostatek peněz.

  Ale jinak s tvým názorem souhlasím 🙂

 2. Seřadil bych to asi trošku jinak, rasismus bych dal na první místo, druhé extremismus a třetí šikana. Dále stejně jako ty.

 3. Velmi zajímavé seřazení, je to samozřejmě velmi těžké seřadit. Souhlasím pouze s posledními příčkami. Bylo by třeba stanovit, zda posuzujeme nebezpečnost z hlediska společnosti nebo jednotlivce. Třeba drogy jsou obrovským celospolečneským problémem, i když se jednotlivci může zdát, že se ho netýkají.

 4. @ozzy: Souhlasím, že drogy jsou celospolečenským problémem, ale horší je na tom dle mého názoru ten rasismus a extremismus.

 5. izmy: no, ale proč ? Z hlediska například peněz, které stojí boj s drogami, prevence a léčba se ani rasismus ani extremismus nemohou s drogami rovnat. Stejně tak zabíjí drogy mnohem více lidí než rasisti nebo extremisti. Souhlasím, že rasismus je obrovský problém, extrémismus je naštěstí u nás méně rozšířený. Proč považuješ obojí za větší problém?

 6. Мало тревожиться о самочувствии родного ребенка – следует предпринимать решительные действия для его защиты. Причем доверить данный вопрос нужно только опытным проверенным докторам.
  На сегодняшний день прием своего доктора по карману далеко не многим жителям Нашей страны. А идти по любому вопросу в поликлинику, простаивать длинные очереди и подвергать чадо риску заразиться вирусами от других детей – тоже не вариант.
  К счастью, разные частные клиники предлагают программу Детского Добровольного Медицинского Обслуживания (ДМО), которая помогает за незначительную сумму купить полис на годовое обслуживание у докторов.
  К сожалению, не многие осведомлены о подобной услуге и продолжают лечить детей народными методиками, выжидают часами в очередях и отдают большие деньги за посещения частных врачей.
  А программа Добровольного Медицинского Обслуживания для детей позволяет:
  “ Бесплатно получить больничный лист по уходу за ребенком;
  “ Бесплатно обследоваться у индивидуальных врачей педиатров;
  “ Бесплатно или со скидкой осуществлять лечебные процедуры и диагностические процедуры;
  “ Лечить чадо сразу, качественно и без очередей.
  Чтобы ознакомиться со списком клиник и условиями предоставления лечения достаточно написать в поиск Яндекса или Google фразу: „Добровольное Медицинское Обслуживание“. После этого необходимо подобрать понравившуюся клинику и оформить договор.

  34j5c6h87

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *