Obrázek v článku jako důležitý prvek?

Obrázek, často důležitý prvek, který je nutné použít pro pochopení nebo přiblížení nějaké situace. Občas použit vhodně, dokreslí situaci a někdy nešťastně nebo zbytečně. Obejde se bez něj článek a jakou má šanci přilákat čtenáře?

Při psaní mých blábolů sem na blog si říkám, jestli je tady moc nebo málo obrázků. Kdysi jsem to dělal tak, že co článek, to obrázek. Když jsem psal recenzi na film, nebyl problém nějaký vhodný obrázek z filmu najít a do článku vložit, to samé platilo o různých recenzí na hry a software. Tam je obrázek skutečně vhodný.

Obrázek jsem cpal ale i do mých názorů a k tématům, které by se bez něj obešla. Když píši o dočasné e-mailové schránce, obrázek není potřeba vkládat, i když by neurazil. To samé platí třeba v článku, ve kterém se zamýšlím nad komentáři. Není prostě potřeba. Možná to vypadá pěkně, ale čtenář z toho nemá žádný užitek.

Při mé posedlosti ke všemu dávat obrázek tak vzniklo několik nepochopení, proč třeba dávám do textu o ICQ obrázek asijského kluka. On tam nebyl náhodou, třeba já vědel, proč tam je. Ale bude to vědět desítka nebo stovka čtenářů textu? V takovém případě je lepší žádný obrázek nevkládat, než se „ztrapnit“.

Obrázek často ovlivňuje to, jestli si daný článek přečtete. S tím mám vlastní zkušenosti. Otevřu-li si z RSS čtečky skutečně dlouhý článek a není v něm nic, co by mě zaujalo, dál ho nečtu. Obrázek to často zachraňuje a, i když mě téma nijak nedostává, přečtu si alespoň část a to hlavně díky obrázku.

Mám ale i negativní zkušenosti s obrázky. Sice se mi to stalo jen ve vyjímečných případech, ale občas mě obrázek dokázal vystrašit nebo mi připadal nedejbože nevhodně, nechutně až se mi z toho dělalo úzko. Například malý klučina se zmrzlinou všude okolo pusy. Nevypadalo by to divně, kdyby ta zmrzlina nebyla čokoládová.

Co z toho tedy plyne? Není nutné do každého článku vkládat obrázek a když už jste do toho tak žhaví, tak ať není úplně mimo téma a čtenáře zaujme.

komentářů 13

 1. Já vkládám do článku obrázky, o kterých si myslím, že se tam budou hodit. Pokud píšu nějaký článek ze života, netřeba do něj vkládat obrázek, je to zbytečné. Pokud ale píšu o nějakém SW/HW/Hudbě a tak, vkládám obrázek. Čtenáře tak hned trkne, o čem článek asi bude…

 2. Pokud je obrázek vhodný k tématu, je určitě fajn ho ke článku přidat, ale za každou cenu cpát obrázek i tam, kde nemá žádnou informační hodnotu je nejspíš zbytečné.

 3. Taky me to dost ovlivnuje… Kdyz je dlouhej text o nicem bez obrazku tak ho ani nectu. S vhodnym obrazkem mu dam sanci. Jinak u sebe to taky snad nejak neprehanim ale ja to neposoudim.

 4. Já obrázky odsuzuji, pokud se nejedná o nezbytnou přílohu k nějaké recenzi (např. na hru). Jak jsou obrázky zvrhlé, můžeme vypozorovat u Vogla a Vomočila.

 5. záleží i na délce textu – obrázek dokáže text docela rozumně rozdělit nebo i zlepšit čitelnost

 6. Obrázky používám spíš méně než více. Pokud jsem si jistý že obrázek pomůže, použiji ho. Pokud si ale nejsem jistý, radši ho vynechám.

 7. @Venca: Ty ne, já taky ne, ale někoho třeba hrozně štvou. 🙂
  @marek: Dokáže zlepšit čitelnost, ale někdy má naprosto opačný výsledek.

 8. S obrázkama to nepřeháním, ikdyž takřka u každého článku mám jasnou představu o tom, jaký obrázek by byl nevhodnější:) jenomže jsem líný ho buďto vytvořit, nebo nemohu ten ieální vygooglit a nakonec stejně dojdu k tomu, že mi za to nestojí „krást“ někde cizí obrázek 🙂

 9. @apin: To je další věc, lenost, která většinu bloggerů nutí vynechávat obrázky. Není přece nic složitého na tom zadat do Googlu nebo sxc.hu nějaké keyword, uložit a nahrát na server.

 10. Tohle bude narážka i na mne, co? Ale já mám náhodou obrázky u textů ráda. Možná to ale přeháním, že? 😉

 11. @Evča: Nene, na nikoho nenarážím, možná trochu na Beenoxe, který si dal kdysi do článku velice nechutný obrázek, ale jinak na nikoho. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *