Příliš mnoho snažení?

Publikováno 20. 2. 2011

Často se sám sebe ptám, jestli se vyplatí příliš velká snaha v určitých věcech. Považuji se za perfekcionalistu, chci mít všechno do posledního detailu perfektní. To má za následek, že se se spoustou věcí zdržuji, i když vím, že to ostatní lidé neocení. Prostě nechci „publikovat“ na veřejnost něco, co není dotažené do dokonalosti.

Když píšu články na blog, snažím se do nich dát všechno. Hraju si s větami. Chci, aby nebyly příliš dlouhé, aby každá zněla dobře, aby se neopakovala slova. Když dělám prezentaci do školy, tvořím si vlastní grafický styl. Ladím barvy, fonty, velikosti písma. Mohl bych pokračovat. Pak se dívám na lidi, kteří naopak vůbec s ničím nepářou. Neřeší žádné nepřesnosti, je jim jedno, že jedna barva je trochu jiná, než druhá. Příprava jim zabere o dost méně času a s výsledkem jsou spokojeni.

Očekávám uznání od druhých. A to je podle mě chyba. Proč bych měl na někoho zapůsobit a snažit se, když to pak neocení? V horším případě si vyslechnu spolužáky ze školy, jak kritizují článek na blogu, který se ani neobtěžují přečíst. Stojí mi za to? Ne!

Snažení se nevyplatí také z pohledu práce, kde jde o čas. Dám příklad, se kterým mám zkušenosti – přidávání produktů do e-shopu. Práce, která je naprosto stereotypní – označit, zkopírovat, vložit, označit, zkopírovat, vložit… Ze začátku trvá, než si na to člověk vytvoří rutinu. Čím dřív, tím líp. Prostě pracuje a nezdržuje se prkotinami. To je dost důležité. Z toho důvodu si zaměstnavatelé dávají pozor, když přijímají studenty na brigádu, případně na plný úvazek.

Výsledné resumé tedy zní: „Člověk by se snažit měl, ale jen do určité míry, v extrémních případech to je kontraproduktivní.“ Já se tím budu snažit řídit, pokud dbáte na každý detail stejně jako já, čiňte tak také.


Štítky: ,

Napsal izmy, v kategorii Moje názory | 6 komentářů


6 komentářů k příspěvku „Příliš mnoho snažení?”

Poděs

Takže vlastně perfekcionalista být nechceš? Nebo chceš být jen poloviční perfekcionalista? Nebo budeš tvořit perfektně jen tehdy, pokud to půjde vidět?

izmy

@Poděs: Koukám, že jsi sámá otázka. Abych to tedy upřesnil, i nadále se budu snažit tvořit perfektně, ale s menším soustředěním na každou drobnost, která je stejně jen pro mé vlastní uspokojení a druhým je úplně ukradená.

Karel Kolář

Jsem taky trochu perfekcionista, ale myslím, že je rozdíl mezi „být perfekcionistou“ a „se vším se moc srát“. Ty jsi podle všeho praktikoval spíš tu druhou možnost.

izmy

@Karel Kolář: Rozdíl v tom možná bude, ale nemyslím si, že bych praktikoval druhou možnost. Ve výsledku jde o to, jak mě to uspokojuje a já mám prostě rád věci dotažené do perfektního konce.

Marek

Presne toto mi vytýkajú v práci, že sa snažím všetko urobiť čo najlepšie a že to potom trvá dlhšie. Lenže kvalitne vykonaná práca je mojou vizitkou.

Online hry

Stejný názor. Co dělat vše na 80-90% (Paretovo pravidlo) a spokojit se s tím, že to není úplně perfektní. Mělo by se tím ušetřit také právě kolem 80% času…

Zanechte komentář