Prokrastinace jako novodobý trend

Nová doba si žádá nové výmluvy. O prokrastinaci se v poslední době mluví stále častěji. Pro ty, kteří netuší, oč jde – je to chorobné odkládání povinností. Už není cool říkat: „Prostě se mi nechtělo a vysral jsem se na to.“ Teď je trendem nazývat lenost prokrastinací. A já se ani nedivím. Zní to přece tak vznešeně!

Lenošíte? Jestli si to uvědomujete, je to v pořádku. Prokrastinujete? Něco je špatně. Já sám mám občas problém dokopat se k nějakému úkolu a splnit ho. Ale čí to je problém? No přece můj! Nebudu svůj problém přenášet na smyšlenou chorobu. Já sám se musím vypořádat se svou špatnou disciplínou a najít odhodlání. Stačí překonat začátek a všechno ostatní půjde samo. Když se neodhodlám, tak to evidentně dělat nechci. Proč bych to tedy měl dělat? Abych byl nešťastný?

Víte, jaká skupinka lidí si na tuto nemoc nejvíc stěžuje? Především ta s fůrou volného času. Mají přeci dost času na to tvrdit, že nemají čas. To je samo o sobě časově náročná činnost. Na internetu jsem dokonce narazil na přeloženou knihu „Stop prokrastinaci!“ od Lea Babauty. Ta radí, jak překonat veškeré výmluvy a dát se do práce (soudím jen podle názvů kapitol, které jsou v ukázce). Nekoupil bych si ji, ale věřím, že si svou cílovku najde. Byznys je byznys. Nicméně to platí o převážné většině motivační literatury. O tom ale až příště.

A co je nejlepší? Když někdo píše o prokrastinaci a na konci článku nezapomene uvést „strašně“ vtipný vtip o své lenosti. To zaručeně vždy pobaví! 😀

komentářů 5

  1. Proboha to je hrozný slovo xD. Prvně jsem se s ním setkal v PR článku u Patrika, ale mě se to hnusí. Je to jen další bublinka a každý se na ní snaží vydělat.

    Jsem prostě názoru, že nepotřebuji žádné deníčky na plánování dne. Nejsem žádnej busines machr. A to samé u… odkládání povinností. Když to odkládám tak to asi dělat nechci – tak to prostě neudělám. Chci přece dělat věci, které mě baví – víc nepotřebuji.

    Poslední dobou mi tyhlety popostrkávací a jako pomáhací návody přijdou jako pro blbce. Prostě na hrabání peněz na neschopných lidech. No fuj…

  2. @Carl114: Právě Patrikův článek mě donutil napsat tohle. Je obecně známo, že nejvíc motivace, plánování a různých GTD metod potřebují lidé s dostatkem volného času. 😀

    @Michal Škoula: Díky 😀

  3. Nechci vás odrazovat od vašich postojů, jelikož to vypadá, že žádný problém nemáte. Ale tohle je jenom úzký pohled.. prokrastinace pokrývá více oblastí a ty už se můžou stát nebezpečné.. vše se vším souvisí, takže to má návaznost na nízké sebevědomí a deprese apod. Vy s tím evidentně problém nemáte, tj. pokud se do toho problému detailněji nezačtete, nepochopíte, že váš přístup těm, co problém mají, nepomůže. Pokud by to bylo jen o tom „chce se mi a nechce se mi a dělat to nemusím, když nechci..“ pak by to bylo velmi jednoduché. Ale je to trošku složitější, a právě největší problém je se k tomu dokopat. Je to jako kdybyste člověku trpící depresí, říkali „seber se a dívej se na svět vesele“ – to také nepomůže a když ano.. asi to byla výjimka či ten dotyčný netrpěl depresí, ale jen špatnou náladou. Tj. doporučuji si nejdříve o tom něco pořádně přečíst (ne jeden článek), ale více článků, více zdrojů a pak to případně hanobit. Tohle výše je dost povrchní názor někoho, kdo o tom moc neví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *