Protikuřácký zákon v Česku

Před několika dny poslanci schválili zákon, který nezakazuje kouření v restauracích, nýbrž majitelům restaurací ukládá povinnost označit, jestli se jedná o restauraci kuřáckou, nekuřáckou nebo jsou v něm místnosti pro obě klientely.

Zákon v České republice je naprosto unikátní, v jiných evropských státech nebo ve Spojených státech je kouření v restaurací zakázáno. Krásným příkladem je Velká Británie, ve které se zakázalo i kouření na veřejnosti. Tato velice radikální změna Britům tolik nevadila a dokonce snížila počet kuřáků. Většina lidí je za to i ráda, protože v dospělém věku pochopí, že udělali chybu, když si závislost v dětství vytvořili. Pokud nebude tolik příležitostí si zapálit kdekoliv, spousta lidí ani nezačne, což je rozhodně plus.

Jelikož k tomuto problému zastávám liberální názor, prodej cigaret ani jejich užívání bych nezakazoval, pouze bych ho omezil. „Svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého“ a přesně tímto heslem bych se řídil. Ať si kuřáci klidně kouří,  ale ať mě tím neomezují. Mám právo na to dýchat čerstvý vzduch (dobře, v Praze zas tak čerstvý není). Rozhodně bych kuřákům, kteří si myslí, že kouřit je normální, ale ve skutečnosti se to dá nazvat jako nemoc, nebral jejich drogu, jen bych je donutil k tomu, aby její aplikaci prováděli někde úplně jinde než ve společnosti ostatních lidí.

Po schválení tohoto zákonu by u nás určitě stoupla životní úroveň a mnohem méně lidí by umíralo na rakovinu, protože by prostě neměli možnost si dát první cigaretu. Navíc bych se ani nebál jít do nějaké restaurace s tím, že bych po odchodu muset dát vyprat všechno své oblečení.

komentářů 18

 1. ono ve většině dobrých restauracích je to zakázáno již dnes . taky by jsi mě rozlišovat restauraci a hospodu . Pro mě je hospoda místo kde se setkávakjí pijáci a konzumují alkohol při tom je jejich rituál dát si cigaretu . V takových podnicích nikdo moc na higienu nedbá a podle toho to tam taky smrdí . Restaurace je v mích očích podnik kam příjdu , sednu k čistě prostřenému stolu a příjemná obsluha mi přinese bohatý jídelní lístek a jídlo pak taky nějak vipadá . Za takový servis jsem ochoten si i připlatit (a ve věcine dobrých restauracích se to i děje , proto tam lidé moc nechodí )

 2. @dzioush: Schválně jsem se snažil vyhnout výrazu hospoda. Každopádně i tam bych zakázal alespoň v době oběda kouření, protože by mi (a nejenom mně) nebylo moc příjemné, kdyby vedle mě někdo kouřil.

  @kroko.cz: Takové bych okamžitě lynčoval. Kdopak ti dal cigaretu? Nejspíš porušil zákon, tak si dej pozor, aby z toho neměl problémy. 🙂

 3. Je to tak správně. Je na podnikateli, zda jeho podnik bude kuřácký nebo nekuřácký. Pokud spousta nekuřáků křičí, že jejich oblečení smrdí, omluvte mě, ale jako kuřák také nechodím do nekuřáckých podniků. Co tím chci říct? Pokud někomu vadí zakouřený podnik, ať si jde do nekuřáckého. Že je jich málo? Pak asi někdo pořádně nevyužil díru na trhu. U nás máme nekuřácký The PUB a je tam neustále narváno. Vím o spoustě kaváren, restaurací atp., které jsou nekuřácké a v životě jsem tam nebyl a také tam nějakou dobu nevkročím, leč věřím, že jsou kvalitní, dělají dobré kafe, dobré jídlo a mají příjemnou obsluhu. Ale nekopu kolem sebe, že se tam nekouří. Beru to jako fakt, to majitel řekl, tady se kouřit nebude. Tak v čem je proboha problém? Pokud přijdu do klubu, kde 90% lidí kouří, tak pak asi není co řešit.

  Spousta restaurací zavádí v době obědů zákaz kouření (rozumný krok). A zároveň jsou podniky (př. Potrefená Husa), kde není vůbec znát, že tam všichni hulí jak fabriky. Já jako kuřák si neumím představit, že bych si v kavárně dal kafe a nemohl bych si k tomu zapálit. O večerních dýchánkách nebo posezení u piva ani nemluvě.

  Je to na každém, je to každého volba a zároveň je v zájmu státu, aby se cigarety prodávaly. Aby se prodával alkohol a aby lidi několiknásobně znečišťovali ovzduší a ovlivňovali zdraví všech nákupem a spotřebou PHM. Cigarety jsou vůči ostatním minimum oproti tomu, co každý denodenně vdechuje z ovzduší kolem sebe.

 4. @Martin Světlík: Částečně souhlasím s tím, že je na podnikateli, jak si vybere. Když jdu do klubu, tak s tím počítám a vím, že to k tomu prostě patří, jako třeba večerní posezení u piva v hospodě. Spíš by mi vadilo kouření v době oběda. Rodina s dětmi se chce najíst v nějaké slušné restauraci, ale přitom by jich v okolí tolik nebylo a ještě by je tam omezoval kouř z cigaret.

  Že se zavádí zákaz kouření v době oběda je správný krok. Jen aby ho návštěvníci respektovali…

 5. @izmy: Pokud tam v době oběda není popelník a restaurace v tu chvíli není kuřácká, návštěvník je povinen to respektovat. Jinak s obědy by se to dalo chápat. Pokud přijde rodina s dětmi do restaurace kde je zahuleno, budiž, není to nic příjemného. Ale večer děti nemají v hospodách a podnicích co dělat. A je to zkrátka na vůli majitele, zda se o to postará, nebo ne a také na výběru lidí, kam na ten oběd půjdou 🙂

 6. Jednoznačný souhlas. Taky nekouřím, nemám nic proti kuřáků, pokud nekouří v mém okolí.. A i když prší, ať si jdou zakouřit pěkně ven na vzduch 🙂

 7. Je potřeba rozlišit pravou hospodu, kde o sebe ťukají štamprle a pivní půllitry, od slušných restaurací, kde se mají nárok najíst v pohodě všichni, kteří zrovna procházejí kolem. Jak to rozdělit? To nevím, každá tahle hospůdka či restaurace je specifická svými hosty. 🙂 Pro mne je dobrá i hospůdka s tou svou správnou atmosférou, kde pěkně duní basová kytara.

 8. @Evča: Jak jsem psal, tak v těch „pravých hospodách“ bych kouření striktně nezakazoval, pouze ho omezil na dobu oběda.

 9. Docela si mě pobavil, protože právě ty si všechno jen ne liberál. Já ač jsem nekuřák, tak jsem zásadně proti jakýmkoliv zákazům a omezování v podnikání. Naopak tento zákon mi přijde velmi rozumný. Každé restaurační zařízení bude zřetelně označeno a jen na zákazníkovi, aby se rozhodl kam půjde a v konečném případě rozhodl, jaké vlastně ony restaurační zařízení budou.

 10. btw: samozřejmě kouření omezit stejně jako v Británii a dalších zemích. Tahle rádoby frajeřina ničí zdraví ostatním.

 11. Na přečtení všech komentářů nemám momentálně čas a tak napíšu první věc, co mě napadla 🙂

  Sedíme takhle s kamarádem sami v hospodě, kouříme…“sakra že je v těch hospodách vždycky tak zahuleno“.

 12. Souhlasím. Zrovna před dvěma dny jsem byl na večeři v restauraci a musel dýchat ten kouř z cigaret, nehledě na mé páchnoucí oblečení, které je poté, jak píšeš, zralé tak jedině na vyprání.

 13. Také jsem pro zrušení kouření ve veřejných prostorách, myslím tím restaurace a podobné podniky.
  Čistá a nezakouřená restaurace se v mém městě jistě najde, ale najít trochu serióznější hospodu, byť bych si tam měl dát jen to jedno pivo je nadlidský úkol.
  Nekhledě na to, že se mi z kouře dělá vážně šoufl.
  A když u vedlejšího stolu vidím frajera s rovným kčiltem nabok, kterému zaručeně nebylo ani 18, nebo dva přiteplené bratry s kávičkou a cigárem, tak bych vraždil. Kdyby to aspoň byli seriózní lidi, ale kuřáky beru jako největší nuly, že si kouřením zvyšují své ego. Žádný jiný důvod neexistuje.
  A je jen k smíchu, sledovat tyto lidi, kteří nevydrží hodinu, dvě bez cigára. Jako by si nemohli dojít si zapálit ven. Kouření na zastávákách apod, čert je vem, člověk vždycky může ustoupit pár kroků. Nejen, že kuřáci znepříjemňují žití normálním lidem, ale taky znečišťují okolí vajgly, to je taky k zblití.

  A co se drog týče, tak přechovávání a držení drog je trestné, tudíš si píchat na veřejnosti je nelegální.

 14. @SkyLuke: Ano, držení většího než malého množství je trestné, ale držet to malé množství se může. Užívání ti v tomhle státu nikdo nezakazuje.

 15. Nikotin je jedna z nejnávykovějších látek, nechápu, jaktože je vůbec povolená…

  „…vznik závislosti je u tabáku podobný jako u heroinu a kokainu..“ zdroj:wikipedia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *