„Sereme na ACTU, je to zlo a my nejsme žádný ovce!“

Myslím, že není potřeba připomínat smysl čtvrtečního happeningu na Klárově v Praze. Lidi, kteří nevědí, oč jde, by tenhle článek stejně asi nečetli. Zaměřím se spíš na průběh demonstrace z pohledu mých očí. Hezky zaujatý pohled.

Dav lidí na Klárově

Je okolo třetí hodiny odpolední, přijeli jsme na Malostranskou a vyrazili se podívat na Klárov. Malý stánek, něco málo přes tři sta lidí, zima a celkem klidná atmosféra. Nuda, nebudeme přece dvě hodiny mrznout venku, najdeme nějakou hospodu. Skončili jsme v cukrárně. Plno lidí se zachovalo stejně. Z toho vznikl mediální klam, že na demonstraci přišlo necelých 500 demonstrujících. Při pochodu se jich napočítalo 3050, což je značný rozdíl.

Poslechli jsme si také pár proslovů, kterým ale stejně nebylo pořádně rozumět. Piráti by měli na příští demonstraci zapracovat na technice. Hlasitější megafon by byl určitě lepší. Každopádně jsem se dozvěděl, proč vůbec protestuji. Prej ňákej svobodnej internet či co. Z okolí jsem měl spíš pocit, že jde hlavně o stahování písniček a filmů.

Demonstranti na zastávce

Teď se na mě může mnoho lidí naštvat, ale stejně to napíšu. Měl jsem pocit, že jsem mezi hromadou socek, který by chtěly všechno zadarmo. Když jsem slyšel hlášku, „Interpreti by měli bejt rádi, že si to vůbec někdo stahuje a poslouchá,“ v duchu jsem si sám pro sebe řekl „Kurva, kde to jako jsem?!“ Nemám problém koupit si originální cd nebo zajít na film do kina. Distributoři by měli zapracovat na online prodeji, ale to už bylo řečeno snad tisíckrát.

Při čekání k nám přišla holka s partou a ptala se, jestli máme hulení. Jo, takže vedle socek další demonstrant bojující za svobodný internet. A že mě vůně trávy provázela celým pochodem, je vlastně taky pravda. Objevilo se i dost takových, kteří přišli demonstrovat, protože je to dost punk. Vzít si na sebe Anonymous masku je punk. „Sdílejme porno“ by skutečný protestant proti ACTA nejspíš neskandoval. Ale možná se pletu…

Průvod

Nicméně demonstrace se vcelku vydařila. Pohled na lidi bez tváří, s různými maskami, slečnu s knihou 1984 v ruce, mnoho transparentů s originálními hesly, to všechno za to stálo! Ani mi v těch mínus deseti nebyla zima. A pochod hradním nádvořím byl taky fajn.

Mimochodem stavila se i václavská legenda Stanislav Smetana, kterému exekutoři zabavili dům.

Legie!

komentáře 2

  1. Taky jsem přemýšlel, že bych šel do Brna, ale pak jsem se rozmyslel, protože jsem nerad jeden z nějakého davu, nechtěl jsem se mezi typický anti-acta lidi řadit. A taky byla dost zima…:))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *