Speciální WordPress vzhled (nejen) pro iPhone

WPtouch iPhone ThemeJelikož je tu doba, ve které se dostává internet do mobilních telefonů, musí se vzhled webových stránek zoptimalizovat pro mobilní prohlížeče. Velké (úspěšné) projekty jako je například Facebook, iDnes, Novinky, mají svoje mobilní verze na subdoménách „m.nazev.com“ (takový FB má dokonce speciální verzi pouze pro iPhone). V tomto článku bych vám chtěl dát tip na dobrý plugin, který udělá z vašeho blogu poháněného WordPressem userfriendly vzhled pro dotykové smartphony.

Na svém blogu ho používám také. Dostat se na něj je snadné, stačí zadat adresu mého blogu do prohlížeče na mobilním telefonu a přívětivý vzhled pro dotykový mobil se okamžitě načte. To řeší zatím ještě omezené připojení pro mobilní telefony (jak rychlost, tak FUP). Vzhled je možno v mobilu vypnout a zobrazit klasickou verzi pro počítač. Není nutné před adresu psát subdoménu m, která způsobí duplicitní obsah webu, jehož následkem může být penalizace na straně Googlu.

Plugin se jmenuje WPtouch iPhone Theme, to ovšem neznamená, že je pouze pro iPhone. Podporuje i jeho bratříčka iPod touch, Google Android a další chytré dotykové telefony. Instalace pluginu je neuvěřitelně snadná. Vše se nainstaluje automaticky a vše okamžitě funguje. Plugin má obrovskou možnost nastavení, takže není problém si vzhled vašeho blogu co nejvíce přiblížit vaší představě.

Plugin funguje dost rychle, pokud si budete načítat stránku na pomalém mobilním připojení, ve zlomku vteřiny se vám zobrazí. Standartní vzhled vypadá moc pěkně a důležité je hlavně jedno – pracuje na bázi Ajaxu, stránka se tedy mění, aniž by se musela znovu celá načítat. Obsahuje v sobě vychytávky pro články, je možné je rovnou při čtení někomu poslat mailem, odeslat odkaz na Twitter nebo na různé linkovací servery. Zpočátku jsem měl problém s fungováním komentářů. Nechtěly se mi po odeslání zobrazit na blogu. Nyní jsem přišel na řešení – stačí vypnout Ajaxové načítání komentářů, potom vše funguje tak, jak má.

WPtouch iPhone Theme mohu doporučit všem, kteří používají WordPress, na kterém provozují blog/webovou stránku a rádi by uživatelům umožnili přívětivý přístup skrz mobilní telefon.

komentářů 9

 1. Problém je v tom, že myslím nepodporuje ostatní mobily. A tak se stane, že na mini displeji nacpe celou velkou stránku a na iPhonu nahodí speciálně upravený theme. Je tedy dobře stylovat pro „dotykáče“ s velkým displejem? Já myslím, že ne. Osobně bych si prohlédl blog v celé své kráse, nemluvě o odkazu „plné zobrazení“.

 2. iPhone má jendu velkou výhodu a to je Safari. iPhone má skvělý ovládání založené na multi-touch a proto není problém zoomovat stránky a jednoduše j prohlížet ve své plné kráse.
  Tento WordPress vzhled mi připadá někdy dost zbytečný. Celý web je sice hezky přehledný, velmi rychlý i na GPRS. Ale pokud je web kvalitní v originále (viz. tvůj web), není potřeba měnit vzhled pro iPhone. Tvůj web se mi načte v originále o málo sekund déle než WordPress vzhled, ale tvůj originální vzhled je mnohem hezčí.
  Nyní má tento WordPress vzhled opravdu hodně webů a už mi to začíná vadit.

 3. Osobně se mi na tom mobilním vzhledu nelíbí malé písmo. Po přetočení na šířku zůstane písmo (správně) stejně velké, ale v základu mi prostě přijde strašně malé. A abych si zoomoval v mobilní šabloně, radši se přepnu na plný web, kde je písmo krapet větší 🙂

 4. škoda že nefunguje na mobilní opeře. Diskriminace 😀
  To neexistuje žádný jiný telefon než iPhone? :-X

 5. Jak na to koukám, nejsou ohlasy na mobilní vzhled moc kladné. Popřemýšlím o tom a možná plugin deaktivuji. 😀

 6. iPhone přinesl první prohlížeč, který se na mobilu opravdu dal používat a tak není problém pohodlně procházet weby bez optimalizace (ta mě naopak mnohdy uráží – přijdu si jak člověk s nějakým socko mobilem). Je ale fajn, že tenhle plugin umožňuje přepnutí do standardního zobrazení.

 7. @SkyLuke: Ono by byl asi docela problém udělat použitelný mobilní web pro většinu mobilních prohlížečů.

  @izmy: je mi vcelku jedno, jak web vypadá, když má svoji informační hodnotu, ale neměly by mě z jeho čtení bolet oči 🙂

 8. You are running two separate arguments in this series: a takedown of Universalism, and a promotion of Formalism.The former, I read with interest; the latter, I see as a distraction.You do say that the purpose of developing a Formalist vocabulary, at least in this entry, is to have the frame of reference to critique Universalism. But didn’t you set out, in Dawkins 1, I believe, to show how Universalism is morbid to its host? This should be enough to show Universalism as „basically weird and creepy, with a few redeeming graces.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *