Tak jsem přišel o iPhone…

Minulou sobotu se mi stala docela nepříjemná věc. Přišel jsem o iPhone. Neupustil jsem ho na zem, nespadl mi do vody, ani jsem ho nezkoušel rozmixovat v mixéru. Přišel jsem o něj tím nejhorším způsobem – byl mi odcizen.

Sobota ráno a já se vracím z centra Prahy, kde jsem byl na jedné oslavě (byla to docela přehnaná akce, o tom se však rozepisovat nechci). Nikdo bohužel nemá stejnou cestu směrem na Letňany jako já, a proto jedu sám. Na náměstí Republiky se mi nechce čekat na noční autobus, vydávám se tedy směrem na Hlavní nádraží. To byla chyba, měl jsem přeci jen počkat.

Na Hlavním nádraží chvilku po mém příchodu přijíždí první ranní souprava metra a já nastupuji. Teď přichází ten osudový okamžik – usínám. V metru usínám celkem často, když jezdím přes půlku Prahy, ovšem teprve teď se mi to vymstilo. Probouzím se na konečné stanici v Letňanech a vystupuji. Po chvíli zjišťuji, že můj iPhone, který jsem ještě při nastupování měl v pravé kapse, už nemám. Prohledávám všechny kapsy a bez úspěchu. Zklamaný tedy jedu domů.

Ráno jsem to šel okamžitě nahlásit na policii, které jsem poskytl IMEI číslo telefonu. Policie po telefonu bude dva měsíce pátrat a potom ho zablokuje. Jsem poněkud skeptický, že by se mohl nalézt, ale nesmím přestat doufat. Ostatně pár lidí mi říkalo, že se jim ukradené mobily vrátily zpět.

A jak se dá zjistit podle IMEI čísla pachatel? V telefonu musí být SIM karta. Když se telefon přihlásí k sítí, operátorovi se odešle kromě telefonního čísla i IMEI číslo. Jestli bude na SIM kartě paušál, není žádný problém dohledat jméno a bydliště daného člověka. Je zde ovšem riziko, že zloděj bude natolik šikovný a IMEI číslo změní. V tom případě se mobil dohledat nedá.

Uvidím, jestli se mi iPhone někdy vrátí. A když ne, mám z toho alespoň „storku“, zkušenost a ponaučení.

komentářů 8

 1. To je smůla, ale hlavně tvoje blbost. Já bych si nikdy nedovolil usnout v MHD max, vlastně ani nemůžu usnout. I když jsem jel na delší cestu autobusem do Chorvatska, tak jsem stejně neusnul i když to bylo relativně bezpečné.

 2. Já v MHD taky parkárt usnul. Od doby, co jsem ale dojel na konečnou a pak tam v sedm ráno, kdy všichni začali chodit do práce hledal spoje jak se dostat domů, jezdím zásadně taxíkem nebo spojem nebo s někým.

  Nicméně, škoda, že nemáš MobileMe. Find My iPhone by ti s nalezením iPhone velice snadno pomohl okamžitě, jak by se daný člověk připojil na internet 🙂

 3. @Lelkoun: Příště si dám větší pozor.

  @Olda Šálek: Já v metru spím docela často a nikdy se mi nic takového nestalo. Holt ponaučení pro příště.

  @Martin Světlík: Otázkou ovšem je, jestli by se ten zloděj k internetu vůbec připojil. Find My iPhone se váže na SIM kartu nebo na samotný přístroj?

 4. Vidíš, to máš ještě celkem dobrý. Mě takhle asi čtyři roky zpět (na jaře) přepadli a ukradli mobil, co jsem dostal k Vánocům. Po dvou měsících mi ten kriminalista, co to vyšetřoval, řekl, že už si pro ten mobil šel do bazaru na jistotu, ale někdo jiný ho dříve koupil.

  Nicméně ani ne tak jako story z toho mám ponaučení. Mobil ve městě pokud možno vůbec nevytahuju a jsem o hodně ostražitější…

 5. O tomhle jsme mluvili osobně, nebudu to tady rozebírat.

  Snad jen, nevím jestli je vhodné tady řikat, jak tvůj iPhone odhalit. Co když je ten zloděj je „blbej“ a neví to. Neřikej, že jsi o svým jméně = Izmy či stránce Izmus.cz neměl v iPhonu ani slovo.

  No možná je to blbost, ale vemte to i z téhle stránky 🙂

 6. @izmy: Find My iPhone je vázán na internet a MobileMe účet. Tudíž daný přístroj se musí objevit online a zároveň mezitím nesmí být změněno nastavení. Jakmile totiž přístroj není přihlášen k MobileMe účtu, již ho nelze dohledat. Pokud zůstane a je online (což u mobilního netu je nepřetržitě) tak lze na něj odeslat zprávu, zablokovat ho passcode lockem (pokud již není), případně kompletně smazat veškerá data.

 7. Peněženku na řetězu, klíče na klíčence a mobil na poutku. Sice to se dá jednoduše vyřešit nožem, ale kdyby se někdo o něco pokoušel, určitě bych to alespoň trochu cítil a zlodějíček by se už nikdy nenajedl svýma zubama. Takhle nosím svoje věci já a ještě jsem nikdy nic neztratil, ani mi nikdo nic neukrad…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *