Trnitá cesta k řidičskému průkazu

Před týdnem mi v peněžence přibyla nová karta. Honosí se názvem „řidičský průkaz“. Dává mi mnoho možností, ale nebylo snadné ji získat. Za pravdu mi dá určitě každý, kdo si řidičák dělal (teda krom rádoby frajerů a podvodníků). Jak jsem to tedy všechno zvládl? Like a boss!

Symbol autoškolyKoncem března mi padl osmnáctý rok a mně se naskytla možnost udělat si řidičský průkaz. Zpočátku jsem to odkládal, ale táta mě k tomu dotlačil a někdy v červnu jsem si byl podat žádost. Ještě předtím mě čekala zdravotní prohlídka, kde jsem vyplázl tři kila za razítko. Fér byznys. Vybral jsem si autoškolu v Letňanech a to ze dvou důvodů. Zaprvé jsem z Letňan. Zadruhé mě často přemáhá lenost a nikam se mi dojíždět vážně nechtělo.

První hodinu jsem měl na trenažeru. Prý abych se seznámil řízením a naučil se řazení a rozjezdy. Následující hodinu už byla ve skutečném autě a já zjistil, že mi trenažér příliš zkušeností nedal. Když jsem potom jel do Čakovic, byl jsem z toho v hajzlu. Křižovatky, řazení, blinkry, k tomu všemu celkem hustý provoz. Nestíhal jsem. Po několika jízdách se to naštěstí zlepšilo, a ačkoliv jsem si pořád nebyl úplně jistý, žádné větší chyby jsem nedělal. O teorii asi nemá příliš smysl psát. Ta se musela přetrpět, instruktážní videa byla dlouhá a nudná (soutěž o nejnudnější video vyhrávají Emise a STK – myslel jsem, že umřu).

V říjnu jsem se vším finišoval. Jízdy byly odježděny, teorie poctivě zhlédnuta a já byl připraven na zkoušky. A právě tady začíná ta pravá legrace. Zkoušky byly rozděleny na dva dny. Nejprve testy z pravidel silničního provozu a z konstrukce vozidla, potom jízdy. Testy se dělaly na magistrátu. Ok, přece vím, kde je v Praze magistrát. V den konání zkoušky jsem dorazil na Jungmannovo náměstí. Ejhle, není magistrát jako magistrát! Já měl dorazit na Bohdalec, který je  na Praze 10. Ups, epic fail! No nic, tak si to dám příště…

Napodruhé se už zadařilo, na správné místo jsem dorazil včas. Testy na počítači jsem si dal mistrovsky – 100 % za 6 minut. Ještě aby ne, když jsem si to trénoval tolikrát. Technická byla taky v pohodě – pojistky a připojení tažného lana. O dva dny později mě čekaly jízdy s komisařem. Sraz byl v půl osmé v autoškole. Od té doby jsem musel čekat, až se na mě dostane řada. Čas mi pomohl zkrátit Fruit Ninja na iPhonu. Šel jsem předposlední někdy v 11:11 (11.11.2011). Jízdy byly celkem v klidu (až na prudké zabrzdění na oranžovou) a já to udělal!

Teď už jen přemýšlím, co si dám za cíl příště. Traktor? Plachetnici? Vrtulník? Raketoplán? Jedno je ale jisté, silnice už nikdy nebudou bezpečné…

komentářů 9

  1. A to jsi do teď zkušenosti s autem neměl? Třeba pujčené od rodičů atd? Já díky tomu jezdil hned první jízdy celkem dobře.. a orientování v provozu taky dobrý, protože jsem v provozu už jezdil (ať už na kole tak na motorce)..
    Jinak pozor na cestách, nejen kvůli tobě, ale ostatním co do tebe mohou vrazit nebo ti nedat přednost.

  2. Tak velká gratulace! 🙂 Mě to čeká na jaře. Ale teďka jsem dostal od známého Škodu 105L v celkem slušném stavu, tak se s ní naučím alespoň trochu jezdit (samozřejmě ne na veřejných cestách) a pak bych si ji ještě rád nějakou dobu nechal. Škodovky jsou moje láska 🙂

  3. Já jdu pro řidičák příští týden, pro mně, jako pro zmatkáře, to byla docela fuška to udělat. Ale žádnou hodinu na trenažeru jsem neměl, ani jsem nevěděl, že v čechách se už trenažery používají. 😀

  4. No já si pamatuji na svojí jízdu s inspektorem. Řídil jsem úplně jiný vůz než na který jsem byl zvyklí. Ale vše bylo nakonec OK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *