Umělá motivace je zlo

Minule jsem psal o prokrastinaci jako novodobém trendu a nepřímo jsem pošpinil motivační literaturu. V tomto článku bych chtěl navázat právě na ni.

Před rokem jsem objevil Tajemství a pozitivní myšlení. Ještě předtím jsem četl pár motivačních knih a článků (kdo by neznal vysněný život na dreamlife.cz?). Touto fází jsem si tedy prošel. Znám několik lidí zapálených do motivace, kteří doufají, že jim různé poučky, citace, knížky a videa pomohou vyřešit jejich problémy. Například chtějí předejít lenosti, najít v sobě odhodlání, dodělat rozdělanou práci, či získat práci – a tak pro svůj cíl studují rady motivátorů. Už tato činnost sama o sobě zabere dost času a mnohdy je naprosto zbytečná. Člověk se nabije umělou motivací druhých a třeba i začne něco dělat. Moc dlouho mu ale tento stav nevydrží a za chvíli je zase na nule. Nezbývá mu nic jiného, než celý proces znovu opakovat. Dřív nebo později se na to stejně vykašle. Tudy cesta nevede.

Většina motivačních produktů je koncipována úplně špatně. Tím nemyslím špatně pro prodejce, ti vědí moc dobře, co dělají a také vědí, že je jejich zboží velmi žádané. Místo toho, aby se lidé snažili najít chuť a odhodlání v sobě, nechávají to na „odborníky“. Je to pohodlnější a dobře se to poslouchá. I já si rád vyslechnu dojemné příběhy úspěšných lidí. Jenže tenhle způsob nefunguje, nebo funguje jen dočasně. Lidé se po několika dnech vrátí do zaběhnutých kolejí. Také znám dost lidí, kteří o motivaci mluví a potřebují ji dostávat od okolí. A to je pořád umělé řešení, které nevydrží věčně. Je potřeba v sobě najít vnitřní motivaci.

Nechci hanit veškerou literaturu o motivaci. Určitě existuje kvalitní materiál, který se nesnaží člověka uměle zapálit do činnosti, kterou vlastně ani dělat nechce. Tím myslím třeba knihy pojednávající o kompletní změně myšlení a pohledu na věc. Najít ten správný smysl a motiv. Najít ho v sobě.

komentářů 6

  1. Nejlepší motivace je zalíbení… např. jsem si oblíbil programování, ale ne kvůli profesorovi, ale kvůli tomu, že je to kreativní, smysluplný a dobře placený (teď na to malinko dojíždím, protože mě spolužáci pravidelně „stahujou“ o úkoly z PRG)

  2. jj, pravda, není to v knížkách, ale v člověku samotném. Já s tím neúspěšně bojuji několik let. Motivace by byla, ale pohodlnost a skromnost ji převálcuje.

  3. Naprosto s tebou souhlasím, jelikož to znám z vlastních zkušeností ale jak jí najdu v sobě, když vím co chci dělat, vím proč to chci dělat ale stejně se k tomu nedonutím – lenost ?

  4. @Izmy: @izmy: Klidně poradim když se v tom budeš ztrácet, ale celý to dělat se mi nechce… protože jsem to kdysi dělával a místo toho, aby se ty lidi na to podívali a pochopili to, tak si akorát odšrtnuli v ToDo listu PRG a další týden za mnou zase lezly… (to naopak tu motivaci kazí 🙂 )

  5. Hlavně ono většina úspěšných lidí vůbec o těhle motivačních knížkách nemělo v době kdy se stávali úspěšnými vůbec tušení. Oni na tyhle cypoviny totiž neměli čas :-).

    Sice je pravda že pozitivní myšlení je super, a úspěšní lidi ho často mají. Ale to jak myslíte neovlivníte. To ovlivňujou hormony a podobný látky v těle.

    Např. jestli se Vám někdy stalo, že ste třeba jeli v metru a najednou ste se začli sami od sebe až pousmívat, že ste mysleli na něco vtipnyho. Tak to neni tim že byste na něco mysleli, ale to že mate v mozku moc dopaminu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *