Volby 2010 vyhrála pravice

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou za námi. Nutno podotknout, že mnozí upadali z předvolebních průzkumů do skepse. I já si nedělal příliš velké iluze o tom, že by pravicové strany vyhrály. Nakonec jsme byli všichni překvapení.

Nejprve z prvních odhadů v 14:00. Vážně jsem nevěřil, že by mohli mít největší politické strany ČSSD a ODS rovných 20%. K večeru už bylo vše jasné. ČSSD vyhrála s rozdílem necelé 2%. Strany TOP 09 a Věci veřejné překvapily s výsledkem nad 10%. Komunisté, ačkoliv získali asi o 100 tisíc hlasů méně než v minulých volbách, obhájili svých 26 mandátů. KDU-ČSL a Strana zelených nepřekročily hranici 5% a tudíž se do sněmovny nedostaly. Ovšem tohle jsou jen věcná fakta, která stejně většina z vás zná.

Graf parlamentních voleb pro rok 2010

Pro tyto volby je specifická jedna věc – počet rezignací. Jelikož jsem sledoval celé sobotní odpoledne sčítání hlasů a měl puštěnou ČT24, věděl jsem všechno okamžitě. Začalo to rezignací Svobody z KDU-ČSL, pokračovalo Liškou ze SZ, Zemanem ze SPOZ (odstraní ze svého názvu slovo Zemanovci, když tam již nebude Zeman?) a na závěr přišel zlatý hřeb večera – Jiří Paroubek z ČSSD. Ačkoliv ČSSD volby de facto vyhrála, jednalo se o tzv. Pyrrhovo vítězství neboli vítězství, které vítězstvím ve skutečnosti není. Levice většinu nezískala a to jí neumožní sestavit koalici. Kromě rezignací bylo několik kandidátů „překroužkováno“ a to například neoblíbený Langer z ODS a Severa z TOP 09. Celé odpoledne bylo prostě plné zvratů a stejně napínavé jako minulý týden mistrovství světa v ledním hokeji.

Paroubek sice rezignoval, ale i nadále bude poslancem. Mnozí říkají, že to byl unáhlený krok. Aby ne, celou svou prohru (a že si za ni může především on sám) hodil na chudáka Sobotku, který musel posledních 14 dní kampaně nosit límec, jelikož byl „těžce zraněn ožralou“ na mítinku strany. Schytal to tedy z obou stran. Jestli udělal Paroubek dobře, uvidíme v komunálních volbách.

Kdo ale nahradí Paroubka na poli humoru? Co se týče parodií a fotomontáží, byl nejčastějším terčem útoku. Na politickou scénu ale naštěstí přišel Radek John. Věřím, že i on má pro tyto věci ohromný potenciál. Už nyní má na Facebooku založenu skupinu „Je Radek John křeček?“, kterou založil Jiří X. Doležal. K tajemným a nečitelným Věcem veřejným se vyjádřím příště, na to by mi pouze jeden odstavec nestačil.

S výsledky voleb jsem spokojený, teď jen doufám, že vznikne většinová koalice se stranami ODS, TOP 09 a VV. Snad jen poslední strana nebude dělat velké problémy a vznikne nám stabilní vláda.

komentáře 2

  1. se stabilní, fungující a produktivní vládou nepočítej.
    Dneska jsem na jedné dodávce viděl krásný obrázek, škoda, že jsem si ho nestihnul vyfotit: nápis SBOHEM JYRKO a vedle oranžový kosočtverec s bradavicí 🙂

  2. @apin: Zatím bych nebyl takový pesimista. Sice dělají VV problémy, ale i tak věřím, že bude vláda stabilní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *