ZAV – výuka psaní na klávesnici
Nedávno jsem řešil v článku Psaní všemi deseti, jaké výhody můžete očekávat od psaní všemi deseti. Rozebral jsem, proč je dobré znát prstoklad a uvedl jsem program, na kterém se prstoklad velice rychle naučíte. Tím programem byl ZAV a jelikož na něm píšeme ve škole, tak s ním mám mnoho zkušeností.
ZAV si můžete stáhnout na oficiálních stránkách www.zav.cz, na kterých je vydáván jako shareware. K dispozici tedy máte několik cvičení na vyzkoušení (v základní verzi 87 cvičení) a pokud se vám program zalíbí, můžete si na něj zakoupit licenci. Autorem programu je Jaroslav Zaviačič, který se stal v roce 1967 vicemistrem světa v psaní na klávesnici. Autor tedy moc dobře ví jaké postupy použít.
Hned v prvních deseti cvičeních se naučíte ovládat základní řadu a pochopíte, proč zrovna na písmenech F a J jsou „takové ty hrbolky“. Ze začátku sice budete psát nesmyslné texty – písmena v libovolném pořadí za sebou. Může se vám to zdát težké a nesmyslné, ale když už umíte psát a nedělá vám problém koukat pouze do monitoru a psát bez neustálé kontroly klávesnice, bude to pro vás hračka. Když už umíte více písmenek, začnete psát normální slova.
Výuka probíhá jednoduchým způsobem. Když se učíte nové písmenko, je stručně popsáno jakým prstem se mačká. Po vyzkoušení písmenka následuje další cvičení – mačkání různých písmenek do rytmu. Potom už konečně nastupují běžná cvičení. Některá jsou ale netradiční.
Občas si budete muset dát pod lokty „kotouče“ nebo třeba tácky od piva, abyste měli lokty u těla. Budete opisovat z papírových předloh, které si položíte před sebe vedle monitoru. Velmi neoblíbená (alespoň u nás ve škole) je kontrola prstokladu, jelikož počítač není natolik inteligentní, aby zjištoval jestli C píšete prostředníčkem nebo R ukazováčkem, a proto musíte někoho požádat o kontrolu svého prstokladu. Zajímavé je také psaní ve vzduchu, při kterém zmáčknete enter, píšete si ve vzduchu text a po jeho napsání znovu zmáčknete enter. Pokud máte chuť podvádět, nepodaří se vám to, počítač pozná, jestli jste enter zmáčkli moc brzy nebo moc dlouho.
Nejedná se o styl výuky cvičení po cvičení, ale když budete psát dobře a nebudete mít ani jednu chybu ve cvičení, můžete postoupit rovnou i o 6 dopředu. To je celkem dobrá motivace – muset si dávat si pozor na to, co píšu a jestliže to bude dobrě, jsem odměněn a postupuji hodně dopředu. To samé ovšem funguje i opačným směrem.
Program ZAV mohu doporučit všem, kteří se chystají naučit se na klávesnici psát všemi deseti. Hlavně se používá ve školách a to je dobře, protože každý uživatel PC by měl mít základní klávesnicovou gramotnost.
Štítky: klávesnice, prstoklad, psaní, všemi deseti
Napsal izmy, v kategorii Software / Hry | 25 komentářů
Předmět technika administrativy nebo jak se to jmenovalo, jsme loni měli také. Můžu s klidem říct, že jsem s učením skončil někde u diakritiky a dodnes píšu stylem 2-3 prsty s neustálým díváním na klávesnici. Někdy, když si zhasnu světlo a nechce se mi luštit, které písmeno mačkám sice zkouším psát všemi deseti, ale asi by jsem potřeboval prstoklad oživit. Jediný problém je, že se mi nechce a pokud mě k tomu nedonutí nějaká učitelka, asi se to nikdy pořádně nenaučím :-). Na druhou stranu mi moje rychlost psaní vyhovuje a alespon se při psaní nemusím soustředit na to, jaké písmeno mačkat, ale spíše na to, co píšu…