Jak jsem poznal Amway

Amway - americká firma

Před pár dny se mi stala taková pěkná příhoda. V pondělí jsem si byl po posilce v Tescu. Koukám do regálů, přemýšlím, co si koupit a najednou mě osloví neznámý muž. Tak se tedy ze zajímavosti zapojím do rozhovoru. Bavíme se o tom, že dělá dobrej byz a jestli bych neměl zájem o spolupráci. Docela mě to zarazilo a já začal tušit nějakou levotu. Mno ale proč ne, nakonec jsme si domluvili o dva dny později schůzku v obchodním centru v Letňanech. Za zkoušku nic nedám.

Je 15:20 a já se vydávam do OC Letňany. Zase pozdě – klasika. v 15:29 jsem na místě a pozoruji okolí. V tom si všímám může, se kterým jsem se domluvil. Pozdravíme se, sedneme si na pohovku jedné kavárny u Palace Cinemas a objednáme si colu. Muž se mě mezitím ptá, jestli mám nějaké plány do budoucna, jestli si budu chtít postavit barák a jaké auto si budu chtít pořídit.

S tím autem to bylo docela zajímavé. Nejsem moc zběhlý co se aut týče, respektive se v tom vůbec nevyznám a nestydím se za to. A tak jsem pána asi moc nepotěšil. Asi za 5 minut tam přišla údajně jeho přítelkyně. Zapojila se do rozhovoru o mých snech a cílech a nenápadně se zeptala na to, jaké auto bych v budoucnu chtěl. Nepotěšil jsem ji také. Hned na to odešla a já ji už neviděl (i když tvrdila, že se ještě zastaví). Tohle se mi zdálo divné.

Následně si pán vyndavá osm kartiček s popisem vydělávání. Základní principy, rozdíly mezi zaměstnanci, živnostníky, majiteli, investory a také způsob jak vydělat pomocí firmy Amway.

Název mi byl povědomý, ale to bylo všechno.

Pán mluví, mluví a mluví. Kejvu na fakta, občas mám pocit, že tak jasné věci na té kartičce ani být napsány nemusí. Konečně se dostáváme k zajímavým informacím. Výdělky. Z celé věci mám dojem, že se jedná o klasickou pyramidu nebo letadlo, ale rozhodnu se pána ještě nechat mluvit. Dozvídám se, že si musím kupovat věci od Amway (prací prášky, zubní pastu, kosmetiku – údajně nejlepší, nejkvalitnější a levnější než v obchodech). Za to dostávám body, kde jeden bod má hodnotu 50,- Kč. Na další kartičce je napsáno, kolik je možné za určitý počet vydělat. Z toho jsem pochopil, že má jeden bod hodnotu necelé 3,- Kč. Zajímavé.

Přesvědčování, jak skvělé to všechno je a hlavně jak snadné, trvalo přes hodinku. V průběhu jsem si už rovnou připravoval otázky a tušil, že to bude ještě zábava. A ještě než přejdu k další části, tak musím podotknout jednu důležitou věc. Amway prý pyramida není, je to takzvaný Multi-level Marketing. Působí to na mě dojmem „legálního letadla“, ale budiž.

Teď přišla moje chvíle. Pánovi říkám, že mám pocit, že se jedná letadla. Odpovědi ve smyslu – je to MLM – se nedočkávám. Nevadí. Do kola házím další otázku: „Kolik jste na tom vydělal za dobu, kterou to děláte?“

Moc závratná částka za dva roky to nebyla. Možná proto mě oslovil, aby získal někoho „pod sebe“. Amway funguje na principu procent a pokud bych pod sebe někoho dostal, měl bych body, které by nasbíral on. Z toho se potom dělá procentuální podíl. Ale moc tomu nerozumím, ti, kteří se tím zabývají, by dokázali odpovědět lépe.

Mou poslední otázkou je, kolik lidí pod sebe za tu dobu dostal. Ehm…asi 15. 15? V hlavě mi rotují myšlenky, ale průchod jim nedávám. Slušně poděkuji, říkám, že se podívám na internet a případně se ozvu.

Samozřejmě, že jsem se neozval a ani to nemám v plánu. Celé toto posezení mi vzalo hodinu a půl mého života. Ale beru to jako zkušenost.

Amway je možná dobrý způsob výdělku, ale tento způsob se mi nezdá moc košér. Nebavilo by mě přemlouvat lidi, sám to nemám rád. Principy této společnosti v České republice letěly v 90. letech. Dokonce jsem se dozvěděl, že tímto způsobem vydělává Šárka Grossová. Proč ne, ať si vydělává, na mě to ovšem dojem neudělalo. O vydělávání mám jinou představu.

Komentáře: 67

 1. Jeřábek: Další zmanipulovaná ovečka 🙂
  Myslíš si, že Amway je jediný způsob, jak vydělávat peníze? Podnikám sám na sebe, vstávám si kdy chci a relativně pasivní příjem mám taky. Nemusím ale hrát někoho, koho nechci, nikoho neposlouchám, nemusím splňovat žádné limity prodejů a další nesmysly.

 2. @Radek: A co je relativně pasivní 🙂 buď je nebo neni 🙂
  Pokud nebudeš rok pracovat jak na tom budeš? 🙂

 3. To je začarovaný téma 🙂 Teď to mám rozjetý tak, že má pasiv z webů asi 5-10k aniž bych na tom dělal (max. vystavovat faktury) a ještě shop, na kterým mi makají lidi a jsou schopní to řídit beze mě a tam je profit tak 10-30k.
  Ale samozřejmě tohle není konec, takhle by to bylo tento rok. Co bude příští rok je další otázka 🙂

 4. @Radek: No vidíš jak jsi šikovný a teď si vem kolik bys vydělával v Amway. 🙂

 5. Mě ale nejde o prachy 😀 já chci stejně hodně peněz jen proto, abych pak mohl dělat nějakou charitu 🙂

 6. Amway je něco strašnýho! Brácha z toho blbne tak, že se neřízeně zadlužuje. Půjčuje si na ty jejich předražený hrnce a jar. Je to sekta.

 7. A proč by pan Jeřábek nemohl s Amway vydělávat min. 60 000 za měsíc? Já vydělám 100 000 a víc. Nic lepšího než AMWAY není!!!!!!!!!!

 8. Lidi, probuďte se. Amway je podvod všech podvodů! Já zažil tu manipulaci a okrádání členů (sekty).

 9. podľa mňa je to presne otom ze kto z vás je ochotný zmeniť svoj život a kto byt ako ovca ktorá ma presne určené co ma robiť.
  väčšina z vas tu len kydáte amway je na trhu 56 rokov a to uz niečo hovorí precitajte si históriu firmy a potom komentujte jasneze ked niekto väčšine z vas ponúkol nieco nove tak sa treba toho báť je to sekta a neviem co vsetko je to uplne normalny sposob zarabania penazi a coskoro bude toto jeden z narozsirenejsich sposobov ako si zarobit
  ale podla mna vsetci co tu pisete o rozhádaných priateloch rodine zadlzovani ved nikto mu nekazal aby sa zadlzil nikto nepovedal ze sa treba rozhadat s rodinou vsetko je o kounikacii ziskavani informacii uceni sa a to ze nakupujete vyrobky a v obchode robite co ale evidentne vy co tu pisete mate vyhradeny nazor ako ovce ktorym povedia tu je dobra trava tu sa buds past toto je cierne a toto biele .
  nech sa vam dari a pracujte za 15 tis mesacne cely zivot mozno si budete po dvoch rokoch prace pozicat na dovolenku alebo auto

 10. Dámy a pánové, také vám tato diskuze připadá nějaká divná? Sám jsem se stal distributorem Amway. Poprvé v letech 1995 až 1998. Dobrovolně jsem toho pak nechal, bez problémů. Ale to, co jsem se tehdy za spolupráce ze systémem Dextera Yagra naučil, mi pomohlo rozjet vlastní podnikání. Po více letech jsem se dozvěděl díky mým dětem, že Amway je již na internetu s mnohem zajímavější nabídkou zboží a služeb. Tak jsem v tom znovu a opět u Dextera. Uvítal jsem, že nyní již semináře nemají prvky převzaté ze zámoří jako tomu bylo na začátku. Mám nějakou skupinu, která vlastní spotřebou Amway výrobků vytváří obrat, takže každá pětitisícovka navíc z tohoto podnikání je dobrá. Čím je jich více, tím lépe. S výrobky Amway je celá rodina spokojená, já jsem přímo nadšený z Body Key, protože díky tomu jsem během cca 4 měsíců sundal 15 kg ze své postavy bez hladovění a drastických diet a i bez únavy z nedostatku energie. A ani pivko po obědě občas nevadilo. A to mi do 60 moc nechybí.
  Díky nabídce partnerských obchodů k Amway mám neomezené volání do 500 Kč a k tomu slušnou nálož internetu. A za to že doma svítím a topím také dostávám od Amway odměnu. No není to paráda? Kdybyste věděli o lepší nabídce, klidně bych se nechal zmanipulovat jinam. Ale ono nic lepšího zatím není…Marek

 11. Prosím, aby si lidé dobře přečetly, co je firma AMWAY zač. Jsem jen student a živí mě rodiče, mé kapesné není vysoké a trávím ve škole většinu času, ale už nyní mohu s jistotou říci, že AMWAY mě naučila víc, než bych se ,,stovkou“ v ruce mohl očekávat.Nejsem žádný profík, ale jsem naprosto spokojen s tím co mi AMWAY dává – vzdělání, rozšíření obzoru, pozitivní náhled…
  Nikomu nic nevnucuji, žádného kamaráda sem díky AMWAY neztratil a cítím se bohatý, i když si v AMWAY nevidělávám peníze. Mluvil jsem s Romanem Hassmannem, s člověkem, který má ,,všech pět po hromadě“ a ačkoli jsem nula, evidentně mu nedělalo problém se se mnou bavit, vůbec ne. Lidé, kteří chtějí, ti co mají své sny, ti co jsou ochotni si přečíst více, než jen blogy o ,,sektě“, pro tyto osoby existují vždycky cesty a tím nemyslím v žádném případě jen AMWAY.
  Nic méně mě uráží číst nenávistné řeči od dospělých lidí, kteří ani nevědí o čem je řeč.
  PS: omlouvám se za pravopisné chyby 😛

 12. Já poznal amway zrovna včera. Bylo to hrozné vymývání mozků a samé polopravdy a lži. Ti lidi jsou nenormální. Nikdy bych do toho nešel.

 13. Amway svou psychologickou motivací silně připomíná sektu. Jsou to silně nemorální lidé. Od nich ruce pryč.

 14. Milo, říkáte super pasta jo? Taky mě lanařili, abych si to kupoval. Přišlo mi to ale trošku zvláštní a až moc dokonalé, aby to všechno byla pravda. Zapátral jsem a zjistil, že v té úžasné pastě od Amway je i barvivo z uhelného dehtu – brilantní modř. Látka, která může způsobovat astma, alergie, hyperaktivitu dětí a snad dokonce i rakovinu. Proč někdo musí barvit zubní pastu na modro? Nechápu, každopádně jsem s díky nabídku odmítl a dál si kupuji pasty v drogerii, které jsou 4-5krát levnější a bez barviv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *