Opožděně k hudebním cenám Anděl 2012

Hudební ceny Anděl 2012

Vím, že jsou ceny Anděl 2012 už krapet neaktuální téma. Váhal jsem, jestli má ještě cenu o nich psát článek. Nicméně když se ohlédnu zpět do let minulých, vždy jsem se k nim vyjádřil. Navíc mě do toho klasicky tlačil Bába. A poprvé jsem na udílení cen nekoukal z televizní obrazovky (či z monitoru počítače, protože sledovat televizi v dnešní době není vůbec cool, že), ale byl jsem přítomen v Průmyslovém paláci v Holešovicích.

Dostal dvě VIP vstupenky od musicserveru. Teda chtěl jsem jen dvě, nakonec jsem dostal vstupenek snad deset. Pár jsem jich měl sice jen předat, ale z ohromného počtu mi jich stále ještě dost zůstalo. Sice na stání, ale když jsem se podíval na ceny, za které je prodávali (cena šla až ke čtyřem tisícům!), tak to bylo pořád ještě hodně dobrý. Rozdal jsem je Poděsovi, sestře a mamce, kteří nakonec měli místa sice až u pódia, ale museli stát. Já, Karel (nebo Kája? žádná přezdívka mě nenapadá 🙁 ) a Doupik jsme vyfasovali židličky v desáté řadě v pravé části sálu. Docela nefér, protože moderátor stál v levé části.

Letošní ceny předesílaly výrazné zlepšení od let minulých. Skutečně. Teda ne, že by to bylo razantní zlepšení, ale už samotné nominace příjemně překvapily. Až na Kryštofa teda. No co… Moderování se ujal Leoš Mareš. Že to zní moc komerčně? Možná. Uznávám, Leoš je vyčpělý, některé vtípky nemístné a z let dávno zapomenutých. Jedno se však upřít nedá, moderování bylo v porovnání s lety minulými na profesionální úrovni.

Zpěvákem roku se stal Vojta Dyk, a ačkoliv ho kvůli Nightworku nemám rád, talent opravdu má a show, kterou předvedl, byla jednou z nejlepších z celého večera. Nominované zpěvačky jedním slovem nuda. O Anetě jsem ani nevěděl, že ještě zpívá. Zase na druhou stranu koho měli nominovat, že? Můj tip by byla Jana Lota. Její album „Děvčátko“ doporučuji!

Objevem roku se stalo Zrní. Hurá! Konečně něco víc alternativního. Narážky „českej Radiohead“ jsou spíš úsměvným vyjádřením pohrdání nad českou hudební scénou. Ta jejich deska je prostě dobrá a zasloužili si to. Boris Carloff si po úspěchu v Apollo odnesl Anděla jen za videoklip roku (plus žánrovou cenu). Celkem mě zklamalo živé vystoupení, zvuk nevyzněl vůbec dobře. Charlie Straight se skladbou roku „Coco“ předvedli stejnou show jako na Apollu, trochu inovace by neuškodila. Každopádně konfety potěší vždycky. Kryštof jako skupina roku vydala album roku. Suxx! Ale co fakt naštve – mít dvě nominace za skladbu roku a nevyhrát ani s jednou. Haha!

Hudební ceny Anděl 2012

Žánrové ceny se jen rekapitulovaly, Please The Trees za mě super, Boris Carloff taktéž a samozřejmě KAPELA Hugo Toxxx! Inu stane se, na Twitteru bylo alespoň chvíli živo. Ostatní kategorie mě nezajímají, ale takové Pipes and Pints si určitě v blízké době poslechnu. Celkem mě zklamala nominace Vložte kočku v elektronické hudbě. Vždyť je to nejvíc alternativní kapela v nominacích, no ne?!

Ještě pár posledních hejtů – Peter Bič Project byl otřes, stejně tak „rapper“ Lipo. No a závěrečné vystoupení Yemiho se chtělo tvářit jako světová show, ale bohužel, vocoder už je dávno pasé. Ani taneční kreace mě nezaujaly. Ale úplně špatné to nebylo. Poslední hejt patří rautu, který byl opravdu podivně zorganizován. Tisíce mil dlouhá fronta nás naprosto ubíjela. Každopádně za to jídlo to stálo, takže odpouštím.

Hudební ceny Anděl 2012 mile překvapily. A rozhodně jsem rád, že jsem tam byl, že jsem tam seděl, atmosféra se s tou televizní nedá vůbec porovnávat. Sledovat to z monitoru, možná bych byl nadával jako někteří z vás (z nás, ze mě, z tebe?). Ještě na závěr taková pěkná trefná písnička od Sodomy Gomory. Chci jít spát, ale škola mi spánek nedopřává…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *