Anděl má polámaný křídla, ještě byl plnej fetu

Vzpomínám si, jak jsem chtěl tenhle nadpis (inspirovanej Orionem) použít minulej rok. Ani nevím, proč jsem tak neudělal. To je fuk, aspoň ho můžu použít teď a opět vystihne hudební ceny Anděl za rok 2011. Letos možná ještě líp než před rokem.

Exkluzivní! Marta Jandová uvádející hudební ceny Anděl 2011 bez bot!Abych se hned nepouštěl do kritiky, které se na internetu objevilo už mnoho přede mnou a kterou stejně převážná většina četla, začnu s tím, co se mi líbilo. Vystoupení Lenky Dusilové. Její „Valerie“. Její děkovná řeč se silným znechucením nad celou soutěží. Moment, kdy si Jandová sundala boty a moderovala. To mě fakt pobavilo. Teda né, že bych se tomu upřímně od srdce zasmál, trochu jinej druh pobavení. Stejně tak mě pobavily její rádobyvtipný (někdy až perverzní) hlášky. Když to porovnám s Bílou a jejím stylem moderování Českýho lva, Jandová ode mě dostane aspoň jednu hvězdičku. Tím by ale světlé momenty show končily.

Tmavých momentů bylo nespočet. První zatmění se dostavilo při pročítání nominací. Jako objev roku Tonya Graves? Ok. Mezi zpěváky David Deyl? Ale co… Mezi skupinami roku Mandrage? Někde je chyba. Mezi skladbami roku „Šrouby a matice“? Pomoc! (Vysvětlí mi někdo, co je romantickýho na textu „platit ti výdaje, prdět si ve vaně“? Pokud ano, těším se na komentář pod článek!) Žánrové nominace mě trochu uklidnily, ale stejně to nebylo vono. Porovnávat v rámci hip-hopu desky od alternativního Bonuse (má nominaci v alternativní scéně, tak proč je i tady?), šedou desku „V barvách“ od Prago Union a Huga Toxxxe?

Druhé zatmění přišlo při živém vysílání. Vyhraje Tata Bojs nebo J.A.R.? V rámci českých skupin jsem měl stejné dilema. Když ale vyhráli pop-teen-rockoví Mandrage, přestal jsem věřit snad v cokoliv. Ty tři ceny Kluse budiž. Neckář za skladbu (rozhodně to nejlepší z nominací), videoklip a rovnou v síni slávy? Jo, tak trochu se to dalo očekávat. Že „Baromantika“ nevyhrála album roku, mě trochu mrzí, ale aspoň má Lenka cenu za nejlepší zpěvačku.

Hudební vystoupení taky nebyly žádný velký terno. Lucie Bílá si na vystoupení s Arakainem připravila opravdu zajímavý metalový look, jen pro příště by to chtělo trochu víc latexu. Na Gabrielu Gunčíkovou se dalo aspoň dobře dívat a přítomnost Kabátů jsem vůbec nepochopil (copak neměli svůj blok na Slavíkovi?).

Abych to shrnul, dopadlo to přesně tak, jak se očekávalo. Možná o trochu líp než před rokem. Ale fakt jen o trochu. Příští rok se těším na další pravidelnou dávku hejtu.

Komentáře: 8

 1. Tak nikde jsem neviděl napsáno, že by to byly ceny alternativní hudby, tak proč Ti vadí Mandrage ?? 🙂

 2. @Michal: Vadí mi, protože se Anděl prezentují jako soutěž, ve které hlasují odborníci, kteří by měli mít přehled o české hudební scéně a rozeznat „prvoplánovou sračku do rádií“ od něčeho trochu víc uměleckého a s přidanou hodnotou. Mandrage bych zařadil do první kategorie, což mi můžeš mít za zlé, ale nic víc s tím neuděláš 🙂

 3. Stejně, jako Ty nic neuděláš s tím, že většina akademiků se neřídí Tvým světonázorem 😀

 4. Většina lidí jsou tupý blbci, s tím nic neuděláš. Co je v TV a na nálepce u čipsů je in. Jinak by tam nebyl Mandrage, nebo jak se píšou :D. Docela obdivuji, že jsi to vůbec sledoval. Já už vše kromě seriálů na COOLu zařadil ve svém životě do záložky naprostá ztráta času.

  Jde jen o divadýlko, ty ceny nemají žádnou hodnotu, žádnou :). Většina podobných soutěží nic nedokazuje. V podstatě tam buď jde o to namastit si kapsy (třeba další stupidní soutěž s názvem Hlas) nebo sdělit ovečkám, co je dobré, co mají poslouchat a kupovat (Anděl?). Nevěřím, že se to někdy změní.

  Myslím, že to s TV dopadne celkově špatně. Chceš se bavit? Jdi ven, třeba do kina. Chceš vzdělání? Zajdi na přednášky. Chceš mít uznání? Pracuj na sobě a dělej užitečné věci. Chceš mrhat svým životem, být k ničemu, poslouchat blbosti a reklamy? Pust si TV! 🙂

 5. @Carl114: Zrovna Andělé byli kdysi celkem seriózní soutěž, s Hlasem bych to tedy neporovnával. A stále je lepší, než převážná většina mediálně známých soutěží. Nicméně by to mohlo být lepší.

  Jinak TV skoro vůbec nesleduji, Anděly jsem sledoval jen proto, že mě hudba zajímá a chtěl jsem vědět, jestli se něco zlepšilo 🙂

 6. @izmy: Tak snad jsi se alespoň pobavil (soudě podle toho obrázku :D), když to zlepšení moc zjevné není, alespoň myslím. Já tohle nesleduji, protože poslouchám úplně jiné věci, které bych tu neměl šanci poslechnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *