Seriály v roce 2012

Spolu s hudebním výběrem jsem se rozhodl sepsat také výběr seriálů, které jsem v roce 2012 sledoval. To hlavně proto, že jich bylo celkem dost a některé prostě „must-see“.

Hodinové seriály

Homeland

American Horror Story – Vážně nemám rád horrory. Ale na AHS jsem četl takové chvály, že jsem musel udělat výjimku. Nemám rád pocit, při kterém se bojím, co na mě z obrazovky vybafne (prostě lekačky suxx). Tady jde spíš o tajemno. První série se odehrává v baráku, kde kdokoliv se tam přestěhoval, zemřel. Dobře napsaný scénář odhaluje děj postupně a to se mi hodně líbilo. Naopak druhá série má úplně jiný příběh (část herců zůstala, jen hrají jiné role, což je taky super). „The House“ vystřídala psychiatrická léčebna „Asylum“. A to byla jízda! Mimozemšťani, mutanti, zombie, blázni, sériový vrah, lesbičky, nacistický doktor, satan. Prostě všechno. Vynikající mix a přitom to není slátanina.  Jo a Jessica Lange je úžasná herečka.

Breaking Bad – Má cenu představovat jeden z nejlepších seriálů současnosti? Učitel chemie dostane rakovinu, chce zabezpečit rodinu, začne vařit prvotřídní meth a tak nějak do toho spadne. Komu se to ještě nestalo, že? Perfektní příběh, perfektní charaktery postav, perfektní vývoj jednotlivých postav, perfektní dialogy, perfektní kamera… mám pokračovat? Snad jen, že se nemůžu dočkat posledních osmi dílů, které by měly vyjít letos v létě.

Dexter – Opět to samé, co Breaking Bad, jen trochu víc mainstream. Dexter je sympaťák, jen občas musí někoho zabít. Znovu se ptám – komu z vás se to ještě nestalo, no? Sedmá série, ač obsahovala plno nelogických situací, je stále nadprůměrná. Jediný problém bych viděl v příliš mnoha směrech příběhu, kdyby se seriál soustředil na dva, maximálně tři, bylo by to lepší. Tahle z toho byl přehnaný mix, který se v průběhu náhle smrštil do jedné hlavní linky.

Homeland – Četl jsem samou chválu. Avšak dlouze jsem odolával a oddalovat to. Myslím, že když řeknu, že jsem dvě série zkoukl za dva dny, že to o něčem svědčí. První série 100 %, druhá 150 %. Ne, vážně. Scénář je mistrovské dílo a herci hrají skvěle. Ve zkratce – po osmi letech se objeví válečný zajatec, pro Ameriku je to hrdina, ovšem jaká je pravděpodobnost, že nebyl převrácen na opačnou stranu a nestal se z něj terorista? Dějová linka plná zvratů, dokonalé psychologické drama. Seriál byl oceněn třemi Zlatými glóby – jeden za kategorii drama a po jednom oba hlavní hrdinové.

The Newsroom – Poněkud náročnější seriál zaměřený spíš na americké publikum. Jak by vypadalo naprosto objektivní a profesionální televizní zpravodajství? Myšlenka The Newsroom je pěkná, nicméně naprosto utopistická. Proč jsem ho sem zařadil? Jednak pro svou myšlenku a jednak pro inteligentní dialogy a scénář (když si však odmyslím vztahy jednotlivých reportérů). Seriál reaguje na skutečné události a snaží se o nich podat co nejpřesnější informace. Díl o smrti Osama bin Ladenovi považuji za nejlepší z celé série. Jinak The Newsroom u mě vede na prvním místě v kategorii nejpříšernější seriálová znělka.

Dvacetiminutové seriály – Hrané

Girls

2 Broke Girls – Bůh neexistuje. Víte proč? Kdyby existoval, tak nevznikne taková prasárna jako český překlad „2 $ocky“. Seriál o dvou servírkách, které se vrhnout do „Cupcake Business“ s nulovým kapitálem. Humor poněkud perverznější, krásně dvojsmyslný (bože, jak to chtějí překládat? to zase zabijou tři čtvrtiny vtipů…) a vcelku aktuální. Navíc neznám jiný seriál, ve kterém by si kdokoliv dělal srandu z hipsterů.

Anger Management – Charlie Sheen se po svém odchodu z „Dva a půl chlapa“ vrátil v roli terapeuta. Zaměřuje se na problémy se vztekem a pomáhá svým pacientům u sebe doma. Ze začátku pomalý rozjezd, ale kvalita postupně roste. Nestává se často, aby mi byly všechny postavy sympatické již od samého začátku, za což má u mě Anger Management velké plus.

Girls„Sex and the city hipster style.“ Je to divný, je to děsně reálný a je to děsně cool. A ani to není blbý, jak by si někteří mohli říct. Propracované charaktery hlavních postav. Jen nechápu, proč jediná herečka, která má potřebu se svlékat, je ta nejméně pohledná. Tedy Lena Dunham (sorry). Velkým plusem je povedený soundtrack složený především z hipster bandů. Mimochodem seriál získal za minulý rok dva Zlaté glóby a to už něco znamená.

Red Dwarf X – Návrat Červeného trpaslíka! Po mírném zklamání z devítky „Zpátky na Zem“  (aka parodie na Blade Runner) konečně obstojné pokračování britského legendárního seriálu. Starý známý humor je zpátky, při kterém jsem zažíval skoro až nostalgické stavy.

Two and a Half Men – Starší série s Charliem jsem viděl už dříve. Nyní jsem se konečně dostal k těm novým, kde Charlieho vystřídal Ashton Kutcher jako Walden Schmidt. Slyšel jsem názory, že už to nebude ten starý dobrý seriál. Ale opak byl pravdou. Ano, už to není Dva a půl chlapa. Teda jmenuje se to stejně, ale příběh je úplně jiný. A baví mě. Z Alana udělali sice bezpáteřního hajzla a humor stojí především na něm, ale i Kutcher se do své role během několika dílů dostal (dobře, trvalo to skoro celou devátou sérii, ale desátá už je ok).

Dvacetiminutové seriály – Animované

Archer

American Dad – Seriál od tvůrce Family Guy, který je de facto skoro stejný. Postavy, příběh, animace. Jen děj je souvislý a humor trochu víc korektní. Seriál stojí na klasicky dementní postavě (Stan Smith aka Peter Griffin) a nelidské postavě (Roger aka kombinace Stevieho a Briana). O poznání trochu inteligentnější než Family Guy, ale na úkor řízných vtipů.

Archer – Tohle je prostě bomba! Seriál o agentech z tajné služby ISIC. Naprosto perfektní dialogy plné sarkasmu, jízlivosti, perverznosti, zvrhlosti a černého humoru. Skvělé charaktery hlavních postav, které hláškují o sto šest. Lepší dabing jsem dlouho neslyšel. Animace je sice trochu slabší, ale k seriálu náramně sedí. Jestli bych měl vybrat nejlepší seriál vůbec, bude to Archer.

Family Guy – Kdo by neznal Family Guy (v češtině budiž Griffinovi), že. Ten si stále drží kvalitu (občas to sice kolísá, ale pořád je to nadprůměr a za mě teda určitě lepší než Simpsonovi). Nekorektní humor, vtipné skeče mimo hlavní příběh, skvělé postavy a, budu se opakovat, prostě ten humor.

Ugly Americans – Nepříliš známý seriál, který by si zasloužil větší pozornost (ale pravděpodobně se třetí série nedočkáme, takže už mrtvý seriál). Je divný. A to je jeho kouzlo. Alternativní svět, kde žijí kromě lidí i další stvoření a příšery. Ty jsou vskutku propracované a díky Ugly Americans jsem si pojmenoval wifi síť „SuckMyBalls“! Zvrhlý děj v podivném prostředí má své kouzlo a vynikající postavy.

Ještě k tomu Breaking Bad…

Komentáře: 7

 1. American Horror Story – taky nejsem fan hororů, ale tohle mě pohltilo. Z prvních dílů jsem byl úplně nadšanej, potřeboval jsem další a další epizody. Pak se ale najednou všechno to, proč jsem na tom ujížděl vytratilo a první sezonu jsem stále nedokoukal. Asi to tak i nechám a vrhnu se na tebou hodně promovanej Asylum

  Breaking Bad – no comment, fuckin awesome. Family guy joke to vystihuje. Konečně něco, co se alespoň vzdáleně dívá na nejlepší seriál ever LOST.

  Homeland – úžasný, něco takovýho mi na scéně chybělo. A vůbec mi nevadí, že to je seriál, ve kterým nenávidim všechny hlavní postavy a stejně to žeru.

  The Newsroom – můj osobní rating tohohle seriálu snižují rádoby vztahy mezi postavami. Jinak cenim, baví mě sledovat práci novinářů. Souhlasím, že díl s UBL patří k nejlepším

  2 Broke Girls – viděl jsem 5 dílů a jsem nadšenej, určitě to dojedu do konce.

  Anger Management – ani nevím proč to sleduju, asi kvůli nostalgii Two and Half men, občas má seriál světlejší chvilku, ale…

  Girls – slušelo by se říct, že mě baví mě všechno z NY. Tohle je tak divný, až je to super. Postavy vám nebudou lézt do prdele, tohle je real life

  Two and Half Men – poslední díly s Charliem byly už hodně slabý. Počátek s Waldenem byl slabší, ale teď to funguje. I když humor seriálu stojí spíš na Alanovi.

 2. Ty ses docela rozjel koukám. Seriál s Charliem zkouknu a uvidím, takže díky za tip. Ale spíš mě zajímá jiná věc… jak to všechno stíháš? Já většinu času, co jsem na pc buď píšu nebo čtu a nedokážu si představit, že bych tolik seriálů sledovat a k tomu ještě nějaké filmy.

  To třeba přijdeš z práce a jdeš na něco kouknout nebo kam to vměstnáš, aby jsi vůbec tohle všechno zkouknul?

 3. @Carl114: Nejvíc se toho stíhá během zkouškovýho 😀

  Ale jinak když na to koukáš průběžně, tak to neni tak časově náročný. Nekoukám každej den, ale vždycky se ta hodina volnýho času najde.

 4. Aha. Jinak řečeno, co já za počítačem propíšu tak ty prokoukáš :). Teorie velkého třesku je super, ale HIMYM mi přijde už okoukaný. Nevím jak tobě, ale mě se zdá, že je to pořád to samé dokola…

 5. @Carl114: No podle mě jsou vyprahlý už oba seriály, ale stejně mě to baví. Nicméně na takovýho Archera to stejně nikdy mít nebude. 😀

 6. Archer je skutečně boží, jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *